Живот је дошао из свемира: Фајли пронашао доказе на коменти

Свемирска летјелица Фајли је на комети 67П/Чурјумов-Герасименко открила воду и органске молекуле, кључне материје за настанак живота, саопштила је Европска свемирска агенција (ЕСА). До узбудљивог открића Фајли, који се у међувремену угасио јер су се његове батерије истрошиле, је дошао помоћу уређеја ЦОСАЦ, једног од 20 летелициних софистицираних инструмената. – КОЗАК је био у стању […]

петак, новембар 21, 2014 / 11:08

Свемирска летјелица Фајли је на комети 67П/Чурјумов-Герасименко открила воду и органске молекуле, кључне материје за настанак живота, саопштила је Европска свемирска агенција (ЕСА). До узбудљивог открића Фајли, који се у међувремену угасио јер су се његове батерије истрошиле, је дошао помоћу уређеја ЦОСАЦ, једног од 20 летелициних софистицираних инструмената.

– КОЗАК је био у стању да ‘помирише’ атмосферу и детектује прве органске молекуле након слијетања на комету. Анализа и иденитификација молекула се наставља – саопштено је из Њемачког свемирског центра (ДЛР) који је направио уређај КОЗАК.

Иако научници тек требају да разазнају о каквим се заправо молекулама ради, откриће органских ствари на комети би могло да доведе до нових сазнања о почетку живота на Земљи. Питање настанка живота на Земљи данас се сматра једном од највећих научних загонетки.

У гасовитом експерименту из 1953. амерички научник Стенли Милер је доказао да основни хемијски елементи неопходни за настанак живота, попут аминокиселина, могу да настану у условима који су били на Земљи прИЈе око 3,8 милијарди година.

Тада је рођена теорија да су океани били "примордијална супа" у којој је рођен живот. Седамдесетих година прошлог вијека, научници Фред Хојли и Чандра Викрамасине су лансирали теорију панспермија. Према тој теорији, живот је на Земљу дошао из свемира преко астероида и комета на којима су се налазили примитивни облици живота. Хојли је једном духовито рекао да је вероватноћа да је живот сам од себе “никнуо” на Земљи вјероватна исто колико и да се из материјала бачених на ђубре уз помоћ снажног торнада састави Боинг 747.

Подсјетимо, летелица Фајли је саставни дио 1,3 млрд. евра вредне европске мисије "Росетта" која је лансирана 2004. како би се истражило да ли су комете могле да донесу материје важне за настанак живота на Земљи.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор