Зиројевић: Пратимо Београд и Приштину по питању царине

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић изјавио је данас Срни да је БиХ веома заинтересована за договор између Београда и Приштине о царинским печатима, због чега ће ово питање делегирати Савјету министара и Предсједништву БиХ на изјашњавање. "Битно је рећи да је у нашем интересу да се ово питање ријеши што прије, […]

уторак, септембар 6, 2011 / 11:06

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић изјавио је данас Срни да је БиХ веома заинтересована за договор између Београда и Приштине о царинским печатима, због чега ће ово питање делегирати Савјету министара и Предсједништву БиХ на изјашњавање.

"Битно је рећи да је у нашем интересу да се ово питање ријеши што прије, како би се смањиле штете које трпе привредници, тако да ћемо ми, не по принципу аутоматизма, али слиједећи модел договора који су Србија и Косово постигли у признавању печата царинских исправа Косова, као надлежно министарство, приједлог рјешења делегирати према Савјету министара БиХ и Предсједништву БиХ, како би се они изјаснили о овом питању", прецизирао је Зиројевић.

Он је подвукао да Министарство спољне трговине и економских односа БиХ, које је надлежно за ову област, води активности у два смјера како би проблем био ријешен у што скоријем року.

"БиХ, са једне стране, представља земљу која није признала Косово, па самим тим не може ни признавати документе које Косово издаје, док је са друге стране, трговинска размјена између БиХ и Косова регулисана као слободна трговина у складу са одредбама Цефта споразума", нагласио је Зиројевић.

Он је појаснио да је, према одредбама Цефта споразума, његов потписник у име Косова УНМИК Косово, тако да "све док су царинске исправе за робу која је улазила у БиХ биле исправе издате од УНМИК Косова није било проблема у размјени и она се одвијала уобичајеним током".

"Међутим, од оног момента када су косовски царински органи почели самостално издавати властите царинске исправе појавио се проблем, јер их ми, сходно непостојању признања Косова од БиХ, нисмо могли признавати, због чега је и дошло до спора", подсјетио је министар спољне трговине и економских односа БиХ.

Зиројевић је додао да се БиХ у међувремену, као страна потписница Цефта уговора, обратила предсједавајућем Цефте за хитне консултације у оквиру заједничког одбора, и поднијела захтјев да се ово питање разматра на сједници Цефтиног одбора, надлежног за издавање царинских докумената.

"Захтјев сличног садржаја упутила је и Србија, и на основу њиховог захтјева, прекосутра, 8. септембра у Бриселу биће одржана сједница тог тијела, а делегација БиХ затражиће том приликом да на дневни ред буде уврштен и захтјев БиХ", најавио је Зиројевић.

Преговарачки тимови Београда и Приштине, које су предводили Борко Стефановић и Едита Тахири, постигли су 2. септембра у Бриселу договор да ће бити прихваћени печати под називом "царина Косово", без ријечи "република" и без државних симбола.

Као резултат договора, узајамни трговински ембарго требало би да буде укинут у наредних седам до десет дана.

Шеф приштинског тима у дијалогу са Београдом Едита Тахири устврдила је потом да прихватање печата косовске царине значи да је "Србија признала независност Косова".

"Споразум о признавању царинских печата има велику важност, како у политичком, тако и на економском плану, али и на плану регионалне сарадње. Овим споразумом се догодило реципрочно признавање између Републике Косова и Републике Србије у овој области", рекла је Тахиријева у интервјуу приштинском листу "Епока е Ре".



Оставите одговор