Зимско прело у Пискавици

Туристичка организација града Бањалука и Мјесна заједница Горња Пискавица организују вечерас традиционалну манифестацију "Осмо зимско прело", која се одржава са циљем очувања традиције народних обичаја и гастрономије, те презентације туристичких потенцијала села. Директор Туристичке организације града Бањалука Остоја Барашин истакао је да Поткозарје има богате обичаје и да ће ова манифестација допрнијети очувању културне баштине. […]

субота, фебруар 18, 2012 / 17:36

Туристичка организација града Бањалука и Мјесна заједница Горња Пискавица организују вечерас традиционалну манифестацију "Осмо зимско прело", која се одржава са циљем очувања традиције народних обичаја и гастрономије, те презентације туристичких потенцијала села.

Директор Туристичке организације града Бањалука Остоја Барашин истакао је да Поткозарје има богате обичаје и да ће ова манифестација допрнијети очувању културне баштине.

"Колико се овај вид дружења и окупљања показао атрактивним, говори податак да се прошле године на зимском прелу окупило више од 15 000 људи. Очекујемо да ће тај број овог пута године бити већи и да ће из године у годину број домаћих и страних посјетилаца расти" , рекао је Срни Барашин.

Он је истакао да се окупљањем људи на овај начин поново афирмишу народни обичаји, нагласивши да ову традиционалну етно-манифестацију све више посјећују и страни туристи.

Барашин је рекао да сеоски, односно етно туризам, значајан туристички потенцијал Бањалуке поред авантуристичког туризма.

За разлику од претходних седам година, ове године је уведена новина која подразумјева сценски приказ обичаја зимско прело, које ће приредити Културно умјетничко друштво "Пискавица".

"На овај начин ћемо дочарати како је то некад било у домаћинствима Поткозарја", рекао је Барашин.

Он је рекао да манифестација обухвата традиционална народна спортска надметања, презентацију обичаја прела, те изложбу етно предмета и гастрономије.

"Вјерујем да ће Пискавица постати препознатљиво мјесто наше етно културе", рекао је Барашин и додао да би за неколико година ова манифестација могла постати "Гуча у Републици Српској".

Прела су се обично сазивала у јесен и зиму када су дани краћи, а ноћи дуже и када има мање пољских радова. Сазивала су се да се обаве радови као што су чешљање вуне, гребенање, предење, плетење и друго. Некада се на прело првенствено ишло да би се млади дружили и упознавали уз рад, пјесму и весеље./



Оставите одговор