Земљишне књиге у надлежности геодетске управе

Предсједник Основног суда Бања Лука Милан Тегелтија и шеф бањалучке Подручне јединице Републичке управе за геодетске и имовинско правне послове Александар Девурић потписали су данас кровни записник о примопредаји земљишних књига из тог суда Републичкој управи за геодестске и имовинско-правне послове. Тегелтија је рекао новинарима да то значи да сви послови који су до сада […]

четвртак, јул 28, 2011 / 15:11

Предсједник Основног суда Бања Лука Милан Тегелтија и шеф бањалучке Подручне јединице Републичке управе за геодетске и имовинско правне послове Александар Девурић потписали су данас кровни записник о примопредаји земљишних књига из тог суда Републичкој управи за геодестске и имовинско-правне послове.

Тегелтија је рекао новинарима да то значи да сви послови који су до сада обављани у грунтовници, односно Земљишно-књижном одјељењу Основног суда Бање Луке, прелазе у потпуности у надлежност бањолучке Подручне јединице Управе за геодетске и имовинско правне послове.

Он је нагласио да је ова активност обављена у складу са Законом о катастру РС и да потписани кровни записник представља резултат седам појединачних записника које су сачиниле и потписале комисије Суда и Управе.

Тегелтија је навео да је Основни суд Бања Лука успио да преда ажурну земљишну књигу Управи са свега 800 неријешених земљишнокњижних предмета, додајући да је прије четири године било више од 10 000 таквих предмета.

"Овај посао преношења цјелокупне документације земљишних књига и опреме бањолучкој Подручној јединици Управе за геодетске и имовинско правне послове окончали смо брзо и у правном и у физичком смислу", додао је Тегелтија.

Шеф бањолучке јединице Управе за геодетске и имовинско правне послове Александар Девурић нагласио је да је пред Управом обиман посао оснивања катастра РС у складу са законом и изразио увјерење да ће ова установа одговорити задатку да се успостави јединствена евиденција некретнина и права над њима.

Према његовим ријечима, на територији РС 31 општина уопште нема земљишну књигу, 16 општина има дјелимично успостављену земљишну књигу, док остале имају неажурне и нетачне земљишне књиге које не одсликавају стварно стање на терену.

Девурић је навео да у земљишним књигама има уписа и на НДХ, беговска земљишта, некретнина на умрлим, тако да ће бити дуготрајан посао да се стање у тим књигама доводе у склад са стварним стањем на терену.



Оставите одговор