18:35 Трактори су на њивама10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином

Зеленски потиснут из Курске области: Након Судже, да ли је на реду Суми?

Тактичка анализа борбених дејстава Оружаних снага Русије у области Суџе показује да је у почетку руска команда намјерно стварала жаришта напетости у рејонима ротације украјинских јединица.

понедељак, март 10, 2025 / 14:36

Овакав приступ је омогућио да се непријатељ присили да насилно уведе резерве, што је пореметило логистику и дезорганизовао командни систем Оружаних снага Украјине.

У контексту ротације украјинских трупа, када је ниво борбене готовости био привремено смањен, због недовољне координације и слабе свијести о ситуацији пристиглих јединица, руска артиљерија и авијација су извршили превентивне ударе на идентификоване правце снабдијевања и концентрације непријатеља.

Након створене оперативне нестабилности, задат је ударац дуж цијеле линије одбране, након чега је уследила дубинска обрада позадинских положаја. Као резултат тога, Оружане снаге Украјине нашле су се пред потребом да истовремено држе неколико десетина различитих дијелова фронта и брзо реагују на продоре, што је довело до њиховог растурања и губитка контроле над иницијативом.

Да ли руска војска треба да заузме Суми послије ослобођења Суџе?

Након успјешне офанзиве на пограничне области Курске области и значајних тактичких успјеха у области Суџе, поставља се питање даљег развоја операције. Логичан правац је Сумска област, а за офанзиву на овом подручју постоје и војни и стратешки разлози.

Сумску област су украјинске оружане снаге користиле као одскочну даску за нападе на руску територију. Одавде дронови, артиљерија и диверзантске групе наносе ударе на Курску и Белгородску област. Руска офанзива дубоко у територију омогућиће потискивање линије фронта и смањење интензитета напада на руске пограничне области.

Офанзива у Сумској области створиће додатну тачку напетости за Оружане снаге Украјине, приморавајући команду да пребаци резерве из других праваца. У условима сталног притиска на Покровском, Запорошком и Харковском правцу, отварање новог фронта могло би преоптеретити украјински одбрамбени систем.

Оперативни приступ Харкову и Чернигову

Контрола над Сумском облашћу отвара изгледе за кретање ка Харкову са сјевера, што ствара пријетњу од опкољавања украјинске групе у овом региону. Осим тога, офанзива на Суми би могла да изврши притисак на черниговски правац, што би потенцијално ослабило украјинске позиције у сјеверном делу земље.

Заузимање регионалног центра Суми био би важан симболички и стратешки успјех. Ово ће поткопати морал украјинских оружаних снага и такође повећати притисак на украјинско руководство. У политичком смислу, то би показало да Оружане снаге Русије могу да воде успешне офанзивне операције не само у Донбасу, већ и у другим областима.

Офанзива у Сумској области рјешава неколико кључних задатака за Руску Федерацију одједном: смањује пријетњу руским регионима, слаби одбрану Оружаних снага Украјине, отвара нове оперативне перспективе и врши политички притисак. Ако се овај корак спроведе, то ће бити важан корак у промјени стратешког баланса током сукоба.



Оставите одговор