ЗЕЛЕНА СВЈЕТИЉКА (GREEN LANTERN)

Знате оне зелене свјетиљке које се увијек нађу у кадру, ако се радња дешава у библиотеци? Е, па ова овдје је готово та нијанса. Зашто? Зато што овај суперхерој не можете постати тек тако, захваљујући случају. Постајете то ако вас одабере зелени свитац, који је изашао из прстена суперхероја који управо завршава каријеру. И то […]

субота, фебруар 18, 2012 / 13:29

Знате оне зелене свјетиљке које се увијек нађу у кадру, ако се радња дешава у библиотеци? Е, па ова овдје је готово та нијанса. Зашто?

Зато што овај суперхерој не можете постати тек тако, захваљујући случају. Постајете то ако вас одабере зелени свитац, који је изашао из прстена суперхероја који управо завршава каријеру. И то умирући.

Е, управо се то десило Халу Џордану, иначе пилоту Ф-35. Тек што је из ината скркао мултимилионски вриједан авион, способан да вертикално полијеће и до сада нас доведе наближе ономе што су некада људи замишљали као летећи тањир (изузимајући британског Харијера и руски Јак-52). Крепавајући ванземаљац, Абин Сур, љубичаст и четворопрст, даје му прстен који се зелени. Али не од смарагда.

И све се то збива у сектору 2814.

Прстен је одабрао њега, Хала, те му дао велику моћ и велику одговорност… бла, бла, бла…

Пролапс Паралакса

Како се амерички филмови, као артикли на полици индустрије забаве, сви до реда праве по шаблону; код оваквих урадака као Зелена свјетиљка, то се баш јасно види.
Хал је све само не оно због чега зелени прстен бира новог заштитника једног дијела галаксије. Крајње неодговоран и својеглав тип, који ваљда преживљава на основу тога што је одличан пробни пилот. Мада ја мислим да је то зато што га сценариста воли.

У овом наставку његов противник је Паралакс. За разлику од зелене коју баштине добри и која своје извориште има у човјековој вољи, Паралакс посједује енергију жуте фарбе, која је уз то још и енергија страха.

Имамо дакле добро и зло, а имамо и женскадију око које се врти прича у емотивном смислу. Керол се зове она. Она је Халова бивша дјевојка и уједно кћерка шефа компаније која производи наоружање (беспилотне ловачке авионе са вјештачком интелигенцијом). Готово потпуно исто као код Спајдерменове матрице, имамо и негативца Хектора. Шмокљо из заједничког дјетињства, којег протежира тата сенатор и који је безнадежно читав живот заљубљен у Керол.

Њему се преко штеле укаже прилика да изврши аутопсију над љубичастим ванземаљцем нама већ познатим као Абин Сур. Као што је Хал добио зелену лампу и прстен, тако се и Хектор на земљи инфицирао жутилом из Абинове смртне ране, коју је нанио Паралакс.

Најбољи дио у филму је када Керол на свом балкону види зеленог суперхероја који је спасио синоћ, а он се изненади како га је познала. И ви све вријеме питате чему служи зелена маскара око очију и горњег дијела носа, па му она у име разумних каже: Знам те цијелог живота, видјела сам те голог, мислиш да те нећу препознати зато што ти не видим јагодичне кости?

Жута фела

Сама суперхеројска специјализација је визуелно занимљива дјеци основношколског узраста, у смислу да снагом воље формираш стварне објекте и њима се бориш против зликоваца. Био то камион, моторна тестера, или аутострада по којој иде набуџен аутомобил.

Читавој тој наивности и индустријском шаблонизму ове врсте филмова доприноси и веома једноставна психолошка мотивација смрти оца у раном дјетињству и сталног осјећаја да се не даје свој максимум и да се непрестано изневјерава околина.

То Зелена Лампа, поријеклом са Земље и именом Хал Џордан, ријеши тако што сама самцијата побиједи Паралакса, због којег је остатак зелембаћа са снагом воље одлучио да искује прстен страха (жуте феле) не би ли се супротставила ждерачу душа, који је некад био један од бесмртних. Члан некаквог вијећа стараца које координише зелене лампаше са планете Оа.

На крају се све то завршава једном сретном љубавном причом у спајдерменском стилу, те једнако паучастим растанком од драге на крају филма и одласком на свој посао. Који има велику моћ, али и велику одговорност…

П.С.
И, за крај крајева, један детаљ за оне који не воле читати одјавне шпице. При крају маратонске, коју је имао овај филм, пише:

Ниједна особа или ентитет у вези са овим филмом није добила новац или било шта од вриједности, или ушла у било какав споразум у вези са представљањем дуванских производа.

Неком то толико значи, да је морао написати.



Оставите одговор