Због украјинске кризе скупљи злато и нафта
Украјинска криза опет је помогла цијенама злата. На седмичном нивоу, злато је поскупјело трећи пут у посљедње четири седмице, овај пут за пола одсто. У четвртак је цијена унце злата била 1.268 долара, што је најниже у посљедња два мјесеца, али је након тога слиједио трзај нагоре и раст на цијену нешто већу од 1.300 […]
Украјинска криза опет је помогла цијенама злата. На седмичном нивоу, злато је поскупјело трећи пут у посљедње четири седмице, овај пут за пола одсто.
У четвртак је цијена унце злата била 1.268 долара, што је најниже у посљедња два мјесеца, али је након тога слиједио трзај нагоре и раст на цијену нешто већу од 1.300 долара.
На валутним тржиштима у петак се могло примијетити да су се улагачи у потрази са сигурним уточиштем приклањали јену и швајцарском франку.
Вриједност евра се у поређењу са доларом није значајније промијенила.
Министри финансија еврозоне ће 5. маја расправљати о актуелним валутним курсевима. Европска централна банка, чији представници ће такође присуствовати састанку, недавно су истакнули да јачање евра игра значајну улогу у паду инфлације.
Ако би евро и даље наставио апрецирати, ЕЦБ ће предузети одређене мјере.
Брент сирова нафта завршила је седмицу испод 110 долара, док је на америчком тржишту барел нафте пао испод 200-дневног помичног просјека на 100,80 долара, док су залихе сирове нафте у САД порасле на рекордан ниво, па иако је производња рекордно висока, потражња је мања.
Терминске цијене нафте су данас порасле, због ескалације тензија у Украјини и уочи овонедељног засједања америчке централне банке (Фед).
Барел америчке "лаке" нафте за испоруку у јуну поскупио је на меркантилној берзи у Њујорку 44 цента на 101,04 долара по барелу, док је иста количина сјеверноморске нафте типа "брент" за јунску испоруку на тржишту у Лондону коштала 109,8 долара, односно 22 цента више него на крају прошлонедељног пословања, пренела је агенција Франс прес.
Проруски побуњеници који су у петак отели групу међународних посматрача ОЕБС-а, оптужујући их да су шпијуни НАТО-а, изјавили су јуче да су ти посматрачи уствари "ратни заробљеници", као и да постоји могућност да они буду пуштени у замјену за ослобадјање побуњеника које су досад привеле власти у Кијеву.
Ове недеље се, такође, одржава дводневни састанак Феда, од ког се очекују даљи планови те банке у погледу монетарних подстицаја, као и њене прогнозе у вези привреде САД