Због Украјине Јужни ток постаје све потребнији

Нереди у Украјини угрожавају и испоруку руског гаса Европи, а опасност од прекида украјинског транспорта би могла да убрза преговоре о "Јужном току”, пише "Независимаја газета”. Судећи по томе што је украјински министар за енергетику Едуард Ставицки током прошлог викенда рекао да би све атомске централе требало ставити под појачане мјере безбједности, у Украјини нису […]

среда, јануар 29, 2014 / 15:29

Нереди у Украјини угрожавају и испоруку руског гаса Европи, а опасност од прекида украјинског транспорта би могла да убрза преговоре о "Јужном току”, пише "Независимаја газета”.

Судећи по томе што је украјински министар за енергетику Едуард Ставицки током прошлог викенда рекао да би све атомске централе требало ставити под појачане мјере безбједности, у Украјини нису искључени ни проблеми са гасоводом којим се руски гас испоручује Европи.

„Повећава се опасност од прекида транспорта гаса. Осим осталих проблема са којима смо већ навикли да се боримо, сада постоји и опасност од тероризма. Када је у питању могући прекид испоруке Европи, нажалост Европа ће за то кривити Русију”, рекао је водећи експерт Савеза произвођача гаса Рустам Танкајев.

„Са друге стране, без обзира на ЕУ, укупно стање у Европи показује да су алтернативни пројекти „Гаспрома” као што је „Јужни ток” за њу све приоритетнији. Ситуација у Украјини говори у прилог „Јужном току”, сматра Танкајев.

Директор Националног института за енергетику Сергеј Правосудов сматра да заоштравање стања у Украјини може да убрза развој других пројеката „Гаспрома”.

„Политичка нестабилност ће аутоматски изазвати забринутост купаца руског гаса. Они ће се залагати за изградњу алтернативних гасовода и почеће да врше притисак на Европску комисију"- претпоставља Правосудов.

У случају прекида транзита кроз Украјину Русија ће наћи друге могућности за испоруку гаса мада неће моћи у потпуности да замијени украјинске могућности.

„Имамо алтернативне ресурсе за испоруку гаса Европи – „Сјеверни ток” је једва до половине искоришћен, а могуће је повећати и транспорт преко Белорусије и Пољске. Можемо да заменимо значајан дио украјинских транзитних капацитета, али не све”, рекао је партнер консалтинг компаније РусЕнергy Михаил Крутихин.

„Нереди сами по себи не могу да укину уговорне обавезе Украјине” – сматра водећи аналитичар компаније „Вајлд капитал” Виктор Неустроев.

„Али ако на власт дођу неки други људи они би могли да намерно прекину транзит гаса како би тиме показали да је (Украјина) постала самосталнија држава”, упозорио је он.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор