Због Шешеља интервенисале двије екипе хитне помоћи

Управа притвора Хашког трибунала објавила је, по налогу судског вијећа, детаље пружања хитне помоћи Војиславу Шешељу и његовог пребацивања у болницу 6. јануара, пошто му је позлило у судском притвору у Схевенингену. У пружању помоћи и пребацивању Шешеља у болницу учествовале су двије екипе холандске хитне помоћи, послије позива који им је упућен из притвора, […]

уторак, јануар 17, 2012 / 07:12

Управа притвора Хашког трибунала објавила је, по налогу судског вијећа, детаље пружања хитне помоћи Војиславу Шешељу и његовог пребацивања у болницу 6. јануара, пошто му је позлило у судском притвору у Схевенингену.

У пружању помоћи и пребацивању Шешеља у болницу учествовале су двије екипе холандске хитне помоћи, послије позива који им је упућен из притвора, наводи се у том документу.

Током рутинског обиласка притвореника, медицинска сестра је 6. јануара око 16.30 постала забринута због Шешељевог стања. Пошто га је прегледала, предузела је „примјерене прелиминарне мјере лијечења”, пише у извјештају. Затим је обавијестила управу притвора и притворског љекара.

Хитна помоћ позвана је у 16.55, а истовремено је обавијештен и секретар Трибунала.

Прва екипа хитне помоћи стигла је у притвор у 17.02, да би, пошто је процијенила ситуацију, позвала другу екипу која је дошла четири минута касније. У 18.20 возила хитне помоћи напустила се са Шешељем притвор Трибунала, пошто су екипе утврдиле да је најбоље да он буде пребачен у болницу.

Како се у документу наводи, представници секретаријата Трибунала затражили су 9. јануара у болници Шешељево одобрење да објаве детаље о његовом здравственом стању, али је он то одбио.

Шешељ, по истом извору, није дозволио ни да ти подаци буду објелодањени претресном вијећу које му суди. О томе је веће дописом извјестио притворски љекар Херит де Лор, који је Шешеља прегледао 12. јануара.

Сви поступци у вези са Шешељевим пребацивањем у болницу били су у складу са прописима у притвору, истакао је судски секретаријат.

Одговарајући на налог претресног вијећа да што је прије могуће позове руског пнеумолога Сергеја Авдејева да прегледа Шешеља по повратку у притвор, судски секретар је назначио да је Авдејев одговорио да у року од мјесец дана не може прегледати Шешеља и о томе сачинити извјештај.

Шешеља је, по његовом избору, Авдејев прегледао прошле године.

Секретар је прецизирао да очекује одговор другог руског специјалисте-кардиолога кога је контактирао.

Према незваничним информацијама, Шешељу је у болници у универзитетском граду Лајдену, десетак километара од Хага, уграђен пејсмејкер, пошто му је позлило у притвору Трибунала.

Прошле године, Шешељ је имао проблема са неправилним срчаним ритмом – тахикардијом, а у једној хашкој болници био је подвргнут „аблазији”, медицинској интервенцији успостављања правилног срчаног ритма помоћу сонде која се до срца убацује кроз препонску артерију.

Трибунал податке о Шешељевом здравственом стању не објављује уз образложење да он то не дозвољава.

Лидер Српске радикалне странке је у притвору Трибунала од 24. фебруара 2003, када се добровољно предао, одмах пошто је против њега подигнута оптужница за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93.

Трибунал суди Шешељу од новембра 2007, а за март ове године заказане су завршне ријечи оптужбе и одбране.



Оставите одговор