Због ових карикатура је убијено 12 људи!?
Сатирични недељник Шарли Ебдо био је познат по оштрој сатири, у којој није штедио никога. При томе, није се освртао на пријетње које су стизале од стране исламских фундаменталиста. Досљедно су и без страха објављивали карикатуре, без обзира на последице. Премда је екстремистичка Исламска држава недавно запретила Француској нападима, часопис је петнаестак минута пре пуцњаве […]

Сатирични недељник Шарли Ебдо био је познат по оштрој сатири, у којој није штедио никога.
При томе, није се освртао на пријетње које су стизале од стране исламских фундаменталиста. Досљедно су и без страха објављивали карикатуре, без обзира на последице.
Премда је екстремистичка Исламска држава недавно запретила Француској нападима, часопис је петнаестак минута пре пуцњаве преко Твитера објавио карикатуру лидера Исламске државе, Абуа Бакр ал-Багдадија.
Meilleurs vœux, au fait. pic.twitter.com/a2JOhqJZJM
— Charlie Hebdo (@Charlie_Hebdo_) January 7, 2015
На редакцију листа је 2011. године бачена запаљива бомба, после објављивања броја под називом "Шарија ебдо", с "Мухамедом као главним и одговорним уредником". То није био ни први, а ни последњи пут да нискотиражни магазин исмијава пророка, наводи АП.
Годину дана касније, у септембру 2012, часопис је објавио још карикатура Мухамеда, међу којима је и она на којој је пророк наг и у порнографским или понижавајућим позама, у вријеме насилних протеста у неколико земаља због филма "Невиност муслимана", снимљеног у САД, у којем је Мухамед исмијан.
У то вријеме, француске школе, дипломатска представништва и културни центри у 20 муслиманских земаља били су привремено затворени из страха од одмазде, а уредница часописа Стефан Шарбоније примила је мноштво пријетњи смрћу и од тада је под заштитом полиције.
После 2011. "Шарли ебдо" био је у више наврата мета хакерских напада, а зграду у којој је редакција листа већ двије године обезбјеђује полиција. Сатирични магазин је постао озлоглашен у фебруару 2006. када је штампао карикатуре пророка Мухамеда, које су се првобитно појавиле у данском дневнику "Јиландс-постен", изазвавши бијес и огорчење у муслиманском свијету.
Que se passerait-il si Mahomet revenait? La réponse est à la une de Charlie demain! pic.twitter.com/9Z1nVt8Kcs
— Charlie Hebdo (@Charlie_Hebdo_) September 30, 2014
Власти Француске браниле су лист од критика, али су га ипак осудиле због подстицања напетости.
Ми се према вестима понашамо новинарски. Неки користе камере, неки рачунаре, а ми папир и оловку", рекао је 2012. године карикатуриста листа Луз. "Оловка није оружје, већ начин изражавања.
Pourquoi publier la vie de Mahomet en BD? La réponse de Charb: http://t.co/EdFmRs4PSq pic.twitter.com/uS6xWIhEWc
— Charlie Hebdo (@Charlie_Hebdo_) June 21, 2013
Шарбоније је такође бранила карикатуре Мухамеда.
"Мухамед за мене није светац", рекла је она прије двије године. "Не кривим муслимане што се не смију нашим цртежима. Али, ја живим по француском закону, а не по Курану."