Због допинга поништити све свјетске атлетске рекорде?!

Атлетска асоцијација Велике Британије (УКА) затражила је да се обришу сви свјетски рекорди због допинг скандала који већ мјесецима потреса овај спорт. Челници атлетике у Британији сматрају да би свјетски рекорди требало да буду поништени како би се започело ново, чисто такмичење. Због тога су саставили листу захтјева који укључујућу дугурочне суспензије за спортисте са […]

понедељак, јануар 11, 2016 / 12:31

Атлетска асоцијација Велике Британије (УКА) затражила је да се обришу сви свјетски рекорди због допинг скандала који већ мјесецима потреса овај спорт.

Челници атлетике у Британији сматрају да би свјетски рекорди требало да буду поништени како би се започело ново, чисто такмичење.

Због тога су саставили листу захтјева који укључујућу дугурочне суспензије за спортисте са позитивним налазима, као и јавни регистар тестираних атлетичара.

Предсједник УКА Ед Ворнер рекао је да је вријеме за „радикалне реформе“.

„Интегритет атлетике у 2015. години био је на испиту више него икада раније“, рекао је Ворнер.

Свјетска антидопинг агенција (ВАДА) затражила је да се Русија суспендује са свих атлетских такмичења, као и да се затвори њена лабораторија за допинг тестове.

ВАДА је испитала оптужбе да су руски атлетичари потплаћивали сопствене званичнике да им набављају забрањене супстанце и лажирају резултате тестова, а у извјештају се наводи да је било и корупције у ИААФ која је омогућила да све то прође некажњено.

Пише да је ИААФ „системским пропустима“ спријечио ефикасни антидопинг програм, а додаје се да су Олимпијске игре у Лондону 2012. године „саботиране“ тиме што ИААФ и Атлетска федерација Русије нису реаговали на руске атлетичаре за које се сумњало да су допинговани.

Француске власти покренуле су истрагу против бившег предсједника Међународне атлетске федерације (ИААФ) Ламина Дијака, под оптужбама за корупцију и прање новца, што има везе са заташкавањем руских случајева допинга.

Дијак је био пуноправни члан МОК пуних 15 година, до 2014, када је напунио 80 година, што је доба када је пензија обавезна. Након тога је постао почасни члан.

Такође, Дијаков син Папа Масата, који је био један од још тројице чланова ИААФ који су суспендовани, терети се за завјеру и уцјењивање руских спортиста како би допинг био прикривен.

Лорд Кое, нови предсједник ове организације, дуплираће у новој години буџет за борбу против допинга, формирати посебну групу пре Олимпијских игара у Рију и удвостручити број надлежних који се баве тестирањем атлетичара, па ће запослених бити више од 1.000.

Шта предлаже Атлетска асоцијација Велике Британије?

Ворнер је истакао да је повјерење у спорт на најнижој тачки у последњих неколико деценија, додајући да су навијачи и "чисти" спортисти изневјерени.

„Већа транспарентност, теже санкције, дуже суспензије. Чак и поништавање свјетских рекорда за нову еру. Морамо бити отворени за било шта што ће вратити кредибилитет спорту“, додао је он.

Неке од кључних препорука УКА:

– Свјетска антидопинг агенција треба да задржи јавни списак свих допинг тестова

– У супротном, Антидопинг агенција Велике Британије (УКАД) и спорт у цијелој земљи требало би да формирају ‘Британски регистар’

– Пропуштени допинг тестови морају бити истражени

– Промена система "три промашаја" по којем би пропуштање три теста у дужем временском периоду довело до суспензије

– Федерације да "чистим" спортистима дају компензацију за изгубљене новчане награде и да се допингованим спортистима пониште резултати

– ИААФ треба да поништи све постојеће свјетске рекорде и крене испочетка

– Минимум осам година суспензије за спортисте који су позитивни на допинг тестовима како би пропустили два циклуса Олимпијских игара, плус доживотна суспензија уколико је то потребно

– Да снабдевање допинг супстанцама и лекова који побољшавају перформансе постане кривично дело

– Подвести све антидопинг агенције под један "кишобран". На пример, УКАД би требало да промијени назив у "Чисти спорт Велике Британије"



Оставите одговор