Зашто нема Јадранске лиге у фудбалу?

У сезони 2009/10 двадесетчетири клуба са простора некадашње СФРЈ почело је своје учешће у квалификацијама за европска фудбалска такмичења. Након првих елиминација у трци за фудбалском ЕУ, остало их је 16 – само два мање него што их се до распада некадашње заједничке државе такмичило у првој лиги. Приредио: Марко Шикуљак Гледано само кроз те […]

субота, јул 25, 2009 / 09:04

У сезони 2009/10 двадесетчетири клуба са простора некадашње СФРЈ почело је своје учешће у квалификацијама за европска фудбалска такмичења. Након првих елиминација у трци за фудбалском ЕУ, остало их је 16 – само два мање него што их се до распада некадашње заједничке државе такмичило у првој лиги.

Приредио: Марко Шикуљак

Гледано само кроз те бројке, данас је у фудбалску европу кренула цијела прва југословенска лига и добар дио друге. Распад СФРЈ је у политичком смислу донио неколико банана – република, али је регионализација итекако пријала оној стврари која се одазива на «најважнија споредна на свијету».

У ком случају би ико прије 1992. могао замислити да ће у најјачим европским такмичењима заиграти Леотар из Требиња, Севојно (покрај Ужица), Борац из Чачка, Интер из Запрешића, Бротњо из Читлука, Петровац, Зета из Голубоваца, Милано из Куманова, Рудар из Велења…

Номинално, фудбалска европска такмичења су ближа него икад оним клубовима, који су некада као празник доживљавали дан кад би им жријеб Купа маршала Тита додијелио неки клуб из велике четворке ЈУ лиге.

Распад некада моћне лиге свео је на просјек некадашње великане, а дао шансу мањима. Улагањем приватног новца у спорт клубови зонских лига су доживљавали своје ренесансе, али и нестајали ист тако брзо када би престало интересовање великог спонзора за промоцијом и прањем пара кроз спорт.

Ко се још сјећа да је Обилић за Аркановог живота играо квалификације за Лигу шампиона, сем кад се помену малверзације око продаје Обилићевих играча? Последње распарчавање бивше државе годило је црногорским клубовима. На европску сцену су изашли Зета, Будућност, Могрен… којима је то била мисаона именица у вријеме заједничке лиге са српским клубовима.

У Премијер лиги БиХ понеко бљесне и има период добрих резултата, па нестане. Као највиталнији се показују Зрињски из Мостара и Широки Бријег, али иако редовно изборе пласман у европска такмичења, на томе се углавном и заврши њихов пут.

Европски резултати

Лига шампиона, друго коло квалификација:
Партизан (Србија) – Рил (Велс) 4:0, 8:0
Динамо Загреб (Хрватска) – Пјуник (Јерменија) 0:0, 3:0
Марибор (Словенија) – ВИТ Тбилиси (Грузија) 0:0, 3:1
Зрињски (БиХ) – Слован Братислава (Словачка) 1:0, 0:4
Могрен (Црна Гора) – Копенхаген (Данска) 0:6, 0:6
Македонија ЂП (Македонија) – БАТЕ Борисов (Белорусија) 0:2, 0:2
Лига Европе, друго коло квалификација:
Црвена звезда (Србија) – Рудар Велење (Словенија) 1:0, 4:0
Севојно (Србија) – Каунас (Литванија) 0:0, 1:1
Славен (Хрватска) – Милано (Македонија) 4:0, 8:2
Ријека (Хрватска) – Диферданж (Луксембург) 0:1, 3:0
Славија Сарајево (БиХ) – Алборг (Данска) 2:1, 0:0
Сарајево (БиХ) – Спартак Трнава (Словачка) 1:0, 1:1
Широки бријег (БиХ) – Штурм (Аустрија) 1:1, 1:2
Петровац (Црна Гора) – Анортозис (Кипар) 1:2, 3:1
Горица (Словенија) – Лахти (Финска) 1:0, 0:2
Работнички (Македонија) – Крусејдерс (Северна Ирска) 1:1, 4:2

Све у свему

Јасно да су, гледано шире, клубови некадашње СФРЈ свјетлосним годинама далеко од успјеха које су постизали прије њеног распада. Завршнице европских купова су била честа појава, закључно са највећим успијехом када је Црвена Звезда освојила Куп европских првака и Интерконтинентални куп 1991. године.

Све екипе региона након распада СФРЈ спале су на то да као успјех доживљавају пролазак квалификационих фаза и пласман у групна такмичења. Што значи бити уз раме или иза 30, 40 екипа, што може бити запажено само публици у земљи из које клуб долази.

Сем пар сезона у којима су загребачки Динамо и београдски Партизан играли у Лиги шампиона, или Партизаново европско прољеће 2005., главни догађаји за све су биле побједе које би, у тренутку инспирације, остварили над неком славном и богатом екипом из западне Европе.

Вријеме између углавном би испуњавала изневјерена очекивања, резултатске бламаже и по која прилика да се непредвиђеним резултатом обрне која пара на кладионици.
Никад доказани, али невјероватни случајеви у којима Партизан одигра из 2 у 2, уз укупно седам голова против Макаби Петах Тикве, или када Зрињски испадне од првака Луксембурга, након гостујуће побједе и пораза кући са 4:0, довољни су за свакакве сумње.

За то вријеме на резултатском плану одмицали су чак и клубови из Грчке, Бјелорусије, Румуније, чије игре и резултати су постали показатељ за угледање "нашим", иако су некада биле предмет подсмијеха.

Почетак ове сезоне донио је фуриозан старт Партизана који је са укупно 12:0 избацио Рил, нова испадања Зринског и Широког у првим колу, катастрофу црногорског првака Могрена.

Српски друголигаш и финалиста купа Севојно је избацило литванског трећелигаша Каунас (избачени у трећу лигу због финансијских проблема), а у међусобним дуелима бивших Југовића, Звезда је уз нешто несигурности прошла Рудар из Велења, а Славен из Копривнице разбио кумановси Милан.
Рано је процјењивати да ли ће до помака напријед доћи ове сезоне. Било је и пар резултатских подвига, међу којима је и сама УЕФА истакла Славију и Петровац, и њихове елиминације много познатијих и искуснијих Алборга и Анортозиса.

Они су се својим побједама убацили међу 121 екипу (један дио ће доћи из квалификација за Лигу шампиона) које ће се борити за наставак такмичења у Лиги европе. Права кап умору, када се погледа према финалу.

Бољу шансу за «велику игранку» имаће Партизан и Динамо. Промјене формата Лиге шампиона, за које је најзаслужнији предсједник УЕФА Мишел Платини, омогућиће шест позиција у првој фази такмичења шампионима земаља из 40 "слабијих" европских лига. Ове промјене повећале су шансе Динаму и Партизану да се у последњем кораку до групне фазе не сретну са неким гигантом из најјачих европских лига.

Како ће све изгледати за мјесец или два, не могу знати ни они који спавају у кладионици. Зато нема мјеста фразама типа «вријеме ће показати» и «лопта је округла». Европска фудбалска такмичења сваке године изњедре неку фудбалску Пепељугу из Бјелорусије, Словачке, са Кипра, која за једно сезону запањи све. Је ли вријеме да то буде неко из нашег комшилука?

Предстојећи окршаји


Лига шампиона, треће коло квалификација:
АПОЕЛ (Кипар) – Партизан (Србија)
Цирих (Швајцарска) – Марибор (Словенија)
Салцбург (Аустрија) – Динамо (Хрватска)
Лига Европе, треће коло квалификација:
Динамо Тбилиси (Грузија) – Црвена звезда (Србија)
Војводина (Србија) – Аустрија Беч (Аустрија)
Севојно (Србија) – Лил (Француска)
Славија Сарајево (БиХ) – Кошице (Словачка)
Сарајево (БиХ) – Хелсингборг (Шведска)
Жилина (Словачка) – Хајдук Сплит (Хрватска)
Ријека (Хрватска) – Металист Харков (Украјина)
Тромзо (Норвешка) – Славен Копривница (Хрватска)
Петровац (Црна Гора) – Штурм Грац (Аустрија)
Металург Доњецк (Украјина) – Интерблок Љублјана (Словенија)
Работнички (Македонија) – Одензе (Данска)



Оставите одговор