Зашто "Друштво новинара БиХ" има потребу да у Бањој Луци награђује искључиво Ефбиховце?

Још једно удружење грађана, које од свих могућих маневара за хињење тобожње мултиетничности, мултикултуралности, мултиконфесионалности… те свог рада и значаја у име "цијеле БиХ", једино је у стању доћи у Бању Луку. Тако је исто долазио и Бакир Изетбеговић, па послије није навраћао. Кад ће опет, не зна се.

четвртак, мај 4, 2023 / 00:57

Само летимичном анализом, како језика који је мјестимично непресловив на српско писмо због кориштења енглеских изворника, затим особа и дјела која су награђена, те и у планетарном нивоу, у смислу јасног заузимања става у сукобу Москве и Кијева, показује се да је ово био ефбиховски догађај у Српској.

Осим што је Буча, које Друштво новинара БиХ (то није исто што и БХ новинари, прим. Фронтал.РС) помиње у образложењу награде новинарки Ал Џазире, доказана медијска исценација до те мјере, да је више не помињу ни они који су је наручили. Даљим "бројањем крвних зрнаца", преко мјеста боравка награђених, јасно је да НЕМА НИ ЈЕДНОГ ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ. То је најбољи показатељ, шта би се десило Бањој Луци и остатку Српске, када би овакви људи успјели у својој накани "унитарне и недјељиве БиХ, по принципу – један човјек, један глас".

Не би постојали.

Да било које српско удружење, па и новинарско, дође у Сарајево то би се сматрало провокацијом. Рецимо било гдје у Сарајеву. У Добровољачкој улици или у Васе Мискина. Камоли да се представља у име "цијеле БиХ" па дијели награде само особама из Српске. При том су овдје издвојене теме и медији који су углавном противсрпски и противруски, крајње склони цензури и пропаганди муслиманске политике и политике НАТО. И ту нема одступања од наручених тема и жељених ефеката. Тако једна од награђених, новинар телевизије која је већ дебело преко деценију истријебила српско писмо, не поштујући ни један устав; награду добија за серијале "Другачија Србија" и "Москва Балкан".

Овим су ефбиховским новинарима спонзори Друштва новинара БиХ, поручили да су ово теме и медији који се награђују, те да уколико желе награду – знају шта им је чинити.

Интересантно, али само за неупућене, јесте да је овај догађај прошао сасвим тајно за публику у Српској. Нико нема појма. Због тога доносимо њихово саопштење у цјелости, како би нашу анализу догађаја у највећем граду Српске, могли провјерити на основу изворника.

Дајемо је без измјена, осим ових мултикултуралних и уставних, о равноправности писама, јер ни Друштво новинара БиХ не поштује тзв. Устав тзв. БиХ, те пише искључиво латиницом:

Пробрани Ефбиховци награђени у Бањој Луци

Друштво новинара БиХ вечерас је у Бања Луци додијелило 27. пут новинарске награде и признања за претходну годину. Награда "Новинар године 2022." по избору жирија Друштва новинара Босне и Херцеговине припала је Надини Маличбеговић, репортерки Ал Јазеера Балканс.

-У 2022. години била је на више ратишта у Еуропи и свијету него у Босни и Херцеговини. Извјештавала је од првог дана инвазије Русије на Украјину. Боравила је у Кијеву кад су многобројни Украјинци град напустили. Извјештавала је из обруча руских војних снага са ратних подручја, али и о почињеним ратним злочинима, масовним гробницама и несталима у Бучи, Ирпињу, Бородјанки, као и о новим нападима из зрака. У наставку године извјештавала је о вишедеценијском блискоисточном конфликту. Пратила је и догађаје у БиХ попут избора, извјештавала о свакодневним политичким препиркама и све уписала у свој новинарски стаж из којег се радо сјетим њених јављања с подручја захваћених избјегличком кризом од Грчке до Аустрије.

Награда за животно дјело уручена је новинару Славку Клисури из Горажда који се више од 40 година бави новинарством и активизмом. Велика каријера почела је почела давне 1975, године с првим текстовима објављеним у факултетском часопису "Политолог". Радио је као уредник локалног радија, уредник Дрински новости, уредник дописништва Радио Сарајева, дописник Ослобођења, радио Ферна и многих других медија. Своје богато новинарско знање данас преноси млађим заљубљеницима у новинарски посао.

Награду у категорији ТВ новинарство припала је Елми Казагић, уредници и продуцентици Федералне телевизије из редакције Документарног програма која је у протеклој години урадила два капитална серијала а то су " Другачија Србија" и "Москва Балкан". Оба серијала су рађена темељито, предано и прије свега објективно. Данас са свим сакупљеним искуством каже да најрађе преноси знање млађим нараштајима, а није јој страна ни анализа политичких дешавања.

Награду у категорији писано новинарство добила је Кристина Перић, уредница портала херцеговина.инфо. Најновија афера, коју је разоткрила, а о којој бруји земља и регија је Пети кат (ми у Српској никад чули, прим. Фронтал.РС), тајни пројект који је новцем Завода здравственог осигурања градио равнатељ Раде Бошњак, иначе један од утемељитеља најјаче хрватске странке у БиХ. Прије Петог ката афера била је Афера урбицид, гдје је мета била грађевинска мафија, а ових дана чека се подизање оптужнице.

Амир Сужањ, уредник и продуцент БХ Радија 1 добитник је награде у категорији радијског новинарства. Сужање је уредник политичког магазина "Седмица” Радија БиХ у којем на прилично неконвенционалан начин приближава слушаоцима политичке, економске, друштвене и друге теме, уносећи у те садржаје сарказам, сатиричне коментаре и необичне језичке форме. Његова визија емисије "Седмица” врло директно говори о најважнијим и најосјетљвиимим темама, не штедећи никога, али потпуно поштујући новинарске кодексе.

Овом приликом уручена су и два специјална признања. Прво специјално признање додјељено је, према одлуци жирија ДН БиХ, сниматељу Ахмеду Бегичевићи Синију који је цијели радни вијек провео је иза камере с којом је причао приче о људима и догађајима.Од почетка на некадашњој РТВ Сарајево, па РТВ БиХ, РТВФБиХ, радио је за бројне свјетске агенције а најдуже за АП (Ассоциатед Пресс ), покривајући простор цијеле тадашње државе.Сини који је сликао људе и ријетко био испред камере и фотоапарата , напустио нас је првог фебруара ове године.

Друго специјално признање додјељено је Наташи Тадић за ентузијастични пројекат отварања независног портала Баланс.цо.ба. Идеја новинарке из Тузле је била направити нешто другачије у хаотичном и неселективном броју портала на медијском тржишту у БиХ. Портал се базира на ауторским и аутентичним причама а оно што га разликује од других је чињеница да је оснивачица и власница од почетка рада забранила преузимање садржаја. Циљ је да се почне цијенити ауторски рад, труд и знање и да се издвоје портали који су озбиљан медијски субјект.

Управни одбор Друштво новинара БиХ



Оставите одговор