Зашто амерички производ, Исламска држава, уништава споменике по Сирији?

Терористичка организација Исламска држава је прошле недеље окупирала сиријски град Палмиру. "Ово је колевка терористичке организације и било да Палмира буде оштећена или порушена то ће бити ратни злочин и огроман губитак за човјечанство", рекла је генерални директор УНЕСКО Ирина Бокова. Шахмардан Амиров, главни истраживач на Институту за археологију Руске академије наука, цитирајући француског археолога […]

недеља, мај 31, 2015 / 16:47

Терористичка организација Исламска држава је прошле недеље окупирала сиријски град Палмиру. "Ово је колевка терористичке организације и било да Палмира буде оштећена или порушена то ће бити ратни злочин и огроман губитак за човјечанство", рекла је генерални директор УНЕСКО Ирина Бокова.

Шахмардан Амиров, главни истраживач на Институту за археологију Руске академије наука, цитирајући француског археолога и оријенталисту Андре Пароа, каже да сваки човјек на кугли земаљској има двије отаџбине: једна је земља у којој се родио, друга је Сирија. "Допринос Сирије свјетској култури је толико значајан јер је читава свјетска цивилизација заснована на достигнућима оствареним у Сирији – у Месопотамији, да будемо прецизнији.

Палмира има споменике из периода од 1. до 3. вијека, када су је Римљани уништили. Али је увек било оазе Палмира. Читава људска историја током протеклих десет хиљада година рефлектује се у културним слојевима тога мјеста. Они су сада углавном музејски експонати, каже археолог.

Према његовим ријечима, све главне свјетске археолошке мисије су радиле у Сирији, тако и руска археолошка мисија: "У области Ел-Хасика је радило око 25 страних експедиција. Све археолошке мисије које су радиле у Гезеру, посебно у области Ел-Хасика, предале су своје налазе музеју града Деир ез-Зор. То је био предиван музеј. Kако су Деир ез-Зор заузели мрачњаци, претпостављам да од блага прикупљаног последњих тридесет година ништа није преостало.

За нас је то благо било од непроцјењиве културне вриједности и значаја. За друге је материјално. Сваки антички предмет има велику материјалну вриједност. Могу само да нагађам гдје ће ти предмети, па и они које је пронашла наша експедиција у области Тел-Хазна, сада завршити и чије колекције красити."

Шахмардан Амиров сматра да је пажња коју читаво цивилизовано човјечанство сада обраћа археолошкој науци у вези са политиком: "Контрола над старинама легитимизује власт, даје право да се живи на том тлу и у будућности. Док је сукцесија такве ситуације легална. Уништавање и губитак баштине у Сирији је катастрофа за цијело човјечанство. Хоће ли само човјечанство бити легитимно ако изгубимо те коријене?"

Извор: Вjесник Кавказа

Превод: Ћирилизовано



Оставите одговор