Закон јачега на Бардачи- 178 врста птица : 1 сорта кукуруза

Поводом 2. фебруара, Међународног дана влажних станишта посјетили смо мочварни комплекс Бардача, гдје је стање и даље алармантно, језера су исушена и већина аргумената за статус Бардаче као међународног заштићеног подручја су нестала. Већ дужи низ година заговарамо код надлежних институција да се озбиљно приступи проблему управљања овог подручја, да се изврши ревизија имовинско-правних односа […]

уторак, фебруар 2, 2016 / 12:18

Поводом 2. фебруара, Међународног дана влажних станишта посјетили смо мочварни комплекс Бардача, гдје је стање и даље алармантно, језера су исушена и већина аргумената за статус Бардаче као међународног заштићеног подручја су нестала.

Већ дужи низ година заговарамо код надлежних институција да се озбиљно приступи проблему управљања овог подручја, да се изврши ревизија имовинско-правних односа и тако заштити јавни интерес. Учестовали смо у припреми и проглашавању Бардаче Рамсарским подручјем, као и покретању иницијативе и формирања радне групе за проглашење овог подручја заштићеним природним и културним добром, али се ево годинама нисмо помјерили даље од састанака и обећања.

Виктор Бјелић, Центар за животну средину: „У периоду када се суочавамо са посљедицама климатских промијена и све чешћим климатским екстремима, као што су поплаве и суше, мочваре могу да одиграју изузетну улогу регулације водног режима као природне ретензије, због чега морају бити очуване“.

Због непостојања статуса заштићеног подручја, годинама је неодрживим управљањем и нарушавањем станишта дошло до опадања броја врста не само птица, него и риба, водоземаца, гмизаваца, инсеката, биљних и других врста. Уколико се нешто хитно не промијени, Бардача може трајно остати без својих природних и културних вриједности, а тиме и статуса међународно важне мочваре. Ово је доказ да надлежне институције немају моћ и утицај да се очува једино међународно мочварно станиште које имамо, те се приватним интересима још увијек даје предност у односу над јавним интересом.

Наташа Црнковић, Центар за животну средину: „На Бардачи је регистровано 178 врста птица, због чега је 2007. године међународно препозната као међународно влажно станиште од значаја за птице. Данас се свега неколико врста тамо појављује, а врсте које су биле карактеристичне за то подручје, као што су црни ибис, лиска, бјелобрада чигра, ријечни галеб и ћубасти гњурац, се тамо више не гнијезде. Ове чињенице могу довести до губитка међународног статуса“.

Стручна основа за успостављање Заштићеног културног пејзажа „Бардача-Доња Долина“ израђена је 2007. године од стране Завода за заштиту културно-историјског и приодног насљеђа, али акт о њеној заштити још увијек није донесен.

Босна и Херцеговина је 1992. године ратификовала Конвенцију о мочварама које су од међународног значаја нарочито као станишта птица мочварица, која је познатија и као Рамсарска конвенција. Од тада су по овој конвенцији проглашена три влажна станишта у БиХ: Бардача, Хутово блато и Ливањско поље, од којих само Парк природе Хутово блато има статус заштићеног подручја у БиХ.



Оставите одговор