Захтјеви мљекара проширени на плави дизел
Мљекари из Републике Српске и Федерације БиХ /ФБиХ/ блокирали су данас царинске терминале на граничним прелазима у БиХ као знак протеста због неувођења прелевмана на увоз млијека из ЕУ. Један од главних захтјева мљекара је да се уведу акцизе на млијечне производе који се увозе из ЕУ у БиХ, а из Брисела се три мјесеца […]

Мљекари из Републике Српске и Федерације БиХ /ФБиХ/ блокирали су данас царинске терминале на граничним прелазима у БиХ као знак протеста због неувођења прелевмана на увоз млијека из ЕУ.
Један од главних захтјева мљекара је да се уведу акцизе на млијечне производе који се увозе из ЕУ у БиХ, а из Брисела се три мјесеца чека одговор када ће производи из БиХ моћи да се извозе у Унију.
Предсједник Удружења пољопривредних произвођача – мљекара Српске Владимир Усорац рекао је да су захтјеви данас проширени и на увођење плавог дизела за пољопривреднике.
Усорац је рекао да је на граничним прелазима блокиран увоз само производа од млијека, док ће остали производи несметано пролазити према царинском терминалу.
Он је навео да у домаћим мљекарама има 35.000 литара млијека вишка, које се не може продати због високосубвенционисаног млијека из увоза, те напоменуо да мљекари траже увођење прелевмана од 72 фенинга на увозно млијеко.
Коментаришући тврдње надлежних институција да у БиХ нема прекомјерног увоза млијека, Усорац је упитао одакле, онда, толике количине непродатог млијека, када се зна да његова призводња у БиХ у протеклих пет година није повећавана и креће се 210 милона литара годишње.
"Велики је успјех произвођача млијека у БиХ да су у тешком времену задржали обим производње млијека, и не можемо и нећемо дозволити ни ЕУ, ни властима у Сарајеву да униште 20.000 сеоских домаћинстава, 100.000 грађана који директно живе од производње млијека и још 30.000 оних који нам продају ђубриво и остали репроматеријал за пољоприовреду", нагласио је Усорац.
Према његовим ријечима, у ЕУ субвенције износе око марку и по, а 74 одсто буџета Уније, од око 900 милијарди евра издваја се за пољопривреду, а траже од БиХ да Храватској да повлаштен положај за увоз пољопривредних производа.
"Договорили смо извоз 15.000 тона говеђег меса у Турску. ЕУ нам је забранила превоз преко Бугарске, уз објашњење да, уколико се преврне камион, наше месо може да зарази дивље животиње и да се болест прошири, а у БиХ извозе млијеко по 65 фенинга и кобасицу по двије марке", навео је Усорац.
Предсједник Удружења произвођача млијека Федерације БиХ /ФБиХ/ Мехмед Никшић истако је да већ девет година указују на тежак положај пољопривредника у БиХ, посебно призвођача млијека, као и на чињеницу да пољопривредници плаћају исту цијену горива, као и остали грађани и плаћају обавезе и доприносе за плате као у трговини и угоститељству, што није случај у ЕУ.
"Када смо уз неповољне кредите изградили савремене фарме, неко је узео себи за право да оде у Брисел и преговара у име нас, потписујући оно што је од њих захтијевала ЕУ", рекао је Никшић.
Он је додао да су подстицаји за производњу млијека у Европи 12,9 пута већи него у БиХ.
"Неко је себи дао за право да закаже утакмицу трећеразредног клуба из БиХ и Барселоне и очекује да ми побиједимо у тој утакмици, што је уз овакве услове немогуће", нагласио је Никшић.
Предсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Предраг Згоњанин рекао је да Унија подржава протесте произвођача и да сви који представљају грађане у институцијама морају да штите интересе пољопривредника.
Он је додао да је интерес свих у БиХ да се заштити домаћа производња, те да у трговачким ланцима не буде више од 75 одсто увозних производа а да домаћи производи пропадају.
"На полицама тржних центара налази се млијеко од 0,86 КМ са ПДВ-ом, а литар млијека се не може призвести без 1,20 КМ. Треба поставити питање ко је и како успио пласирати млијеко по толико ниским цијенама", нагласио је Згоњанин.