Вријеме је за панику: Вучићево "мало морген" уз отворено постављање трговине Косовом и Метохијом, за чланство у ЕУ

Са Запада нам нико не нуди ништа за Косово осим понижења, рекао је предсједник Србије Александар Вучић у интервјуу аустријском дневнику "Клајне цајтунг".

понедељак, октобар 5, 2020 / 13:07

На констатацију да су Београд и Приштина веома удаљени од нормализације односа, да су преговори под покровитељством ЕУ до сада били неуспјешни, и питање зашто Србија није спремна да призна независност Косова, Вучић је казао да "оно што нам сви нуде није ништа".

– Кажу нам гласајте за независност Косова и онда ће пут у правцу ЕУ бити лакши – то је велико "ништа". Нико не може да нам гарантује заузврат чланство у ЕУ. Нико нам не каже шта Србија заузврат добија на Косову, чак ни Заједницу српских општина или нешто друго. У то се убраја и статус наших цркава и манастира – објаснио је он.

Вучић је казао да не може рећи о чему се све ради, јер онда преговори не би имали смисла. Подвукао је да нико неће моћи да натјера Србију да призна Косово без да за то нешто добије.

– Наравно, морамо живјети заједно. Потребан је компромис и морамо мислити на будућност. Против сам замрзнутног конфликта, јер тиме остављамо нашој дјеци исти проблем. Замрзнути конфликти могу поново бити одмрзнути, што тренутно видимо око Надгорно Карабаха, између Јерменије и Азербејџана – рекао је Вучић.

Упитан о промјенама на свјетској политичкој сцени, он је указао да данас постоје четири доминантне снаге – САД, Кина, Русија као прва или друга војна сила у свијету, те ЕУ, која је економско-политичка сила, али не и војна.

– Под тим условима, у којима сви наступају као империјалне силе и Србија се налази на раскрсници, мора се водити борба сваки дан, а то није лако. У то спадају реформе и стране директне инвестиције, као и да имамо најбоље односе са Русијом и Кином. Такве односе имамо и тога се не стидимо, већ се тиме дичимо. Наравно, имамо и добре односе са САД и на европском смо путу – објаснио је Вучић.

Вучић је казао да Србија нема избора, јер нико на Западну није ништа понудио за Косово осим понижења, изузев САС која је понудила економску помоћ за развој односа.

– Признањем да смо од ЕУ добили занчајну финансијску и економску помоћ, што цијенимо, јер ниједан европски порески обвезник није дужан да остави новац овдје. На другој страни имамо Русију И Кину, које нису признале независност Косова. Наравно да морамо на њих да рачунамо – нагласио је он.

Упитан за вашингтонски уговор, Вучић је казао да је то добар споразум.

– Мислим да предсједник САД Доналд Трамп и, прије свега, његови сарадници добро разумију да бољи економски односи у будућности воде ка бољим политичким односима. То је добра премиса – констатовао је он.

Подсјетио је да су САД до скоро у Србији били најнепопуларнија земља, и да се то промијенило.

То, како каже, дјелимично има везе са предсједником Трампом, али и са његовим амбасадором у Београду, који наступа другачије од свог претходника, који поштује Србију и не понаша се као администратор једне колоније.

– Далеко већа ароганција присутна је код представника других западних држава – истакао је Вучић.

Упитан за пројекат "мини Шенген" и зашто му је он тако важан, Вучић је одговорио да се страствено залаже за тај пројекат.

Пренио је да му је недавно један представник Свјетске банке израчунао да регион може да уштеди између 10 до 11 одсто оперативних трошкова приликом извоза и увоза робе, ако би се тај пројекат реализовао. Томе се, како указује, додаје и политички аспект.

– Србија је сама мала и слаба према Бриселу. Али, ако се пет држава повеже, онда би имали 20 милиона становника и не би били више тако безначајни. То морамо да разумјемо. Желимо склапти економске савезе, јер нас прије свега интересује економским напредак – подвукао је Вучић.

На констатацију да између Србије на Западном Балкану и Нјемачке у ЕУ постоје паралеле, да је њемачка привредна сила од других чланица ЕУ прихваћена само уз негодовање, да је Берлин дуго био уздржан у спољној политици и питање која је позиција Србије, имајући у виду "мини Шенген", Вучић је одговорио да није често потпуно срећан и задвољан због става који ЕУ показује према Србији, али да се земље налази јасно на европском путу и да жели да буде дио Европе.

– Србија је у изјавама у региону много опрезнија од свих других, пошто из претходног времена постоји нека врста стеченог права за све друге да Србију нападају током сваке прилике, како када је крива, тако и када није. Покушао сам да на то не реагујем и испружим свима руку помирења, јер је привреда за нас најважнија – нагласио је он.

Казао је да је тачно да је Нјемачка доминантна сила у ЕУ и да се Србија од сталног губитника претворила у неког ко има бољу перспективу од већине других земаља на Западном Балкану.

– Али, мислите ли да би требало за то да се неком извинимо? Ми смо то све постигли нашим радом, са тешким жртвама. Предложите неком другом у региону да смањи плате и пензије. Ми желимо добре односе са свима, желимо слободни ток капитала и робе, и због тога сам одушевљен овом регионалном иницијативом – додао је он.

Упитан да оцени политику Србије и Југославије током 90-тих година, Вучић је одговорио да Србија није правила само многе грешке, већ као народ није разумјела које су се промјене у свијету догодиле падом Берлинског зида.

– Након 2000. године смо мислили да је довољно да идемо на пријеме амбасадора САД, Њемачке, Велике Британије и Француске и да су тиме сви политички проблеми рјешени. То је било окретање другом екстрему и доживејли смо више корупције и још већи економски пад него под Слободаном Милошевићем. Данас добро разумијемо шта се дешава у свијету – истакао је предсједник Србије.



Оставите одговор