Владика Јован на условној слободи

Поглавар Православне охридске архиепископије Јован Вранишковски је пуштен на условну слободу. Апелациони суд у Скопљу је претходно одбацио као неосновану жалбу Основног јавног тужилаштва да у затвору настави служење казне. Како је пренела македонска агенција МИА, судско решење о пуштању на условну слободу Вранишковском важи до 23. марта 2017. године. Суд у Македонији је 20. […]

уторак, фебруар 3, 2015 / 08:14

Поглавар Православне охридске архиепископије Јован Вранишковски је пуштен на условну слободу.

Апелациони суд у Скопљу је претходно одбацио као неосновану жалбу Основног јавног тужилаштва да у затвору настави служење казне.

Како је пренела македонска агенција МИА, судско решење о пуштању на условну слободу Вранишковском важи до 23. марта 2017. године.

Суд у Македонији је 20. јануара донео одлуку да из затвора условно буде пуштен Вранишковски, који је оптужен за проневеру 250.000 евра, али до тога није дошло јер је у последњем тренутку Основно јавно тужилаштво за организовани криминал у Скопљу поднело жалбу на одлуку суда.

Тужилаштво је тада саопштило да сматра да је потребно преиспитати одлуку за пуштање на условну слободу.

Основни суд у Скопљу је раније донео решење којим је одобрен предлог директора затвора "Идризово" да се епископу дозволи пуштање на привремену слободу.

Ослобађање Вранишковског тражила је Македонска православна црква – Охридске архиепископије, чији Синод је затражио од "свих релевантних власти у Републици Македонији да покажу милосрђе према затвореном бившем архибискупу Јовану".

Некадашњи владика канонски непризнате Македонске православне цркве (МПЦ) и садашњи архиепископ Охридски и митрополит Скопске православне цркве (СПЦ) Јован Вранишковски, ухапшен је 12. децембра 2011. године на грчко-македонском граничном прелазу Меџитлија-Ники, код Битоља, под оптужбом да је проневерио 250.000 евра којима је куповао земљиште у Охриду док је био владика МПЦ.

Вранишковски је након хапшења одведен у затвор Идризово код Скопља.

Осуђен је на три године затвора, на шта је у новембру прошле године уложио жалбу која је одбијена.

СПЦ и МПЦ се деценијама споре око статуса православне цркве у Македонији. МПЦ је педесетих година од СПЦ, у чијем је саставу била, добила аутономију, а 1967. је прогласила аутокефалност.

МПЦ не признаје ниједна помесна православна црква, а СПЦ је сматра расколничком, док у исто време свештеници СПЦ немају дозволу да раде у Македонији.

МПЦ је пре две године допунила назив и сада се назива Македонска православна црква – Охридска архиепископија.



0 КОМЕНТАРА

  1. На позив Патријарха Московског и цијеле Русије г.г.Кирила и по благослову Патријарха Србског г.г.Иринеја Његово преосвештенство Архиепископ Јован би већ требао да је у Москви на лијечењу.

Оставите одговор