Викиликс: Тактички напад Гуча, на антиамеричко расположење

Сабор трубача у Гучи био је главна тема повjерљивог извјештаја амбасаде САД, послатом Савјету за националну безбједност те земље 14. августа 2009, који је доспио до сајта Викиликс.

четвртак, август 8, 2013 / 09:54

Како је објављено на сајту РТС, аутор извјештаја из Гуче била је Џенифер Браш, тада замјеница амбасадора САД у Београду и отправница послова америчке амбасаде. Она је била гост Сабора и домаћин оркестру америчке морнарице стационираном у Напуљу под називом "Дипломате”, који је свирао у Гучи те године.

Ево шта је мис Браш написала, а објавио Џулијан Асанж:

"Амбасада је, у тактичком нападу на антиамеричко расположење, довела оркестар морнарице да свира на фестивалу трубачких оркестара у Гучи, у унутрашњости која нагиње националистима. То је било ризично. Било је више од пола милиона слављеника у Гучи. Ради се о фестивалу традиционалне српске музике, али у силеџијском, пивом подмазаном амбијенту. Оркестар је доживио добродошлицу од стране званичника, чак организатора и, најважније – народа.

Појављивање оркестра могло је да изазове повратну ватру, због антиамеричких погледа типичних међу учесницима догађаја. Гуча лежи у Шумадији, централном региону Србије, гдје још влада јак националистички осећај и многи људи повезују САД са НАТО бомбардовањем 1999.

Фестивал привлачи појединце са сличним наклоностима, заједно са странцима, стављајући их у промукао амбијент гласне музике, традиционалне српске хране печене на жару и пива на точење. Појављивање војног оркестра у белим морнаричким униформама у унутрашњости Србије могло је да призове негативне реакције учесника и штампе.

Међутим, постојала је само једна лоша тачка у тој перфектној седмици. За вријеме поноћног концерта који је преносила српска државна телевизија, 7. августа, амерички војни оркестар придружио се групама из Словеније, Швајцарске, Румуније, Француске, Шведске, Грчке, Црне Горе, БиХ и Македоније на концерту који је услиједио после локално познате "Балканике” и оркестра Бобана и Марка Марковића.

Дијелом због лошег тајминга РТС-а, огромне популарности тих оркестара и лако доступног пива, маса је на крају дошла у помаму па су "Дипломате” дочекани звиждуцима, а неколико боца бачено је на позорницу. Ипак, како су "Дипломате” почели своју верзију традиционалне и популарне српске пјесме "Свилен конац”, расположење масе се промијенило, а онда су прешли на популарну америчку музику и "Ај Фил Гуд” Џејмса Брауна и посјетиоци су масовно заиграли.

Оркестар је гостовао уживо у једном популарном јутарњем ТВ-шоу у Србији, и најзад се упутио на сабор. Реакција је била – одушевљење.

Било на позорници било шетајући кроз масу Гучом, чланови оркестра и и службеници амбасаде поздрављени су одушевљењем. Новине су јавиле да је Амбасада САД била у Гучи због музике, видјевши наше присуство као знак поштовања према српској традиционалној култури.

Истакнути национални дневник "Политика” донио је слику оркестра на првој страни”.



Оставите одговор