Вашингтон пост забринут због кризе у Јапану

"Вашингтон пост" упозорава да би евентуална финансијска криза у Јапану имала погубне посљедице на остатак свијета. Лист пише да је све мање повјерење у јапанску економију, која је трећа по снази у свијету, одмах иза САД и Кине. Лист наводи да су један од индикатора који изазивају забринутост – јапанска јавна дуговања, те обим бруто […]

уторак, октобар 30, 2012 / 11:09

"Вашингтон пост" упозорава да би евентуална финансијска криза у Јапану имала погубне посљедице на остатак свијета.

Лист пише да је све мање повјерење у јапанску економију, која је трећа по снази у свијету, одмах иза САД и Кине.

Лист наводи да су један од индикатора који изазивају забринутост – јапанска јавна дуговања, те обим бруто домаћег производа /БДП/, чиме се мјери колико влада дугује у односу на вриједност економије.

Што су већи ови подаци, то је већа и штета уколико јапанска економија пропадне, а порасту камате на дуговања.

Међународни монетарни фонд /ММФ/ наводи да су јапанска дуговања највећа на свијету – јавна дуговања износе 229 одсто БДП-а. Поређења ради, Грчка је друга по дуговању са 163 одсто.

Амерички дневник истиче да је, за разлику од европских земаља, Јапан успио да руководи својим дуговањима, јер су каматне стопе испод један одсто.

Међутим, опасност је то што ће страни и унутрашњи инвеститори, који су улагали у дуговања Јапана, једног дана схватити да је популација све старија и порески приходи мањи, након чега би могли одлучити да уложена средства не вриједе онолико колико су они мислили.

"Као и у Европи, финансијски систем у Јапану могао би се суочити са таласом несолвентности, што би изазвало ширу појаву неповјерења", наводе економски стручњаци Питер Бун и Сајмон Џонсон.

Према писању листа, криза у Јапану највјероватније ће се манифестовати падом повјерења у националну валуту – јен.

Истовремено, јапански држављани донијеће одлуку да било какво средство, везано уз јен, није вриједно ризика, што доводи до раста каматних стопа, погоршања положаја банкарског капитала, осигуравајућих компанија и пензијских фондова, након чега се појављује бојазан од несолвентности.

Амерички лист истиче да је то један од начина на који би криза у Јапану могла почети, али да би глобалне посљедице биле – застрашујуће.

Шок који би се осјетио широм свијета не би погодио само бројне увознике јапанских производа већ и земље које снабдијевају бројне државе са храном и сировим материјалом.

САД су велики увозник и извозник у Јапан, што значи да би америчка економија била посебно погођена евентуалном кризом.

Међутим, највећи трговински партнер Јапана је (што би додатно могло да отежа ситуацију) Кина, која се већ суочава са успоравањем раста економије.

Питање је да ли би та земља лако или тешко поднијела новонасталу кризу, што би могло да значи огромну разлику у способности свијета да се опорави од кризе из 2008. године, закључује "Вашингтон пост.



0 КОМЕНТАРА

  1. Почело је да се љуља! Монаси су задњу деценију почели да прогнозирају прије економиста шта ће се десити. Некада је можда изгледало смијешно када су говорили да ће земља бити вриједнија од злата кад наступи криза, јер ће људи моћи посијати прехрамбене биљке и тако преживјети, а сада се тај сценарио почиње остваривати. Још су рекли да људи требају сачувати сјемена биљака за храну људи јер она која буду у будућем времену на тржишту биће измијењене ДНК структуре ради профита неће моћи дати плода осим за једнократну употребу без могућности регенерације.

    Јасно је да су похлепни људи почели угрожавати цивилизацију својим незајажљивим прохтјевима и да се сада плаћа цијена таквог несувислог лудила.

Оставите одговор