Варуфакис: Ако Грчка оде Еврозона ће се распасти
Уколико Грчка буде присиљена да напусти еврозону, друге државе ће је неминовно слиједити и монетарни блок ће доживјети колапс, изјавио је данас у Риму грчки министар финансија Јанис Варуфакис, што је наишло на оштре критике Италије. У интервјуу за италијанску државну ТВ мрежу РАИ, Варуфакис је рекао да проблеми грчког дуга морају бити ријешени у […]

Уколико Грчка буде присиљена да напусти еврозону, друге државе ће је неминовно слиједити и монетарни блок ће доживјети колапс, изјавио је данас у Риму грчки министар финансија Јанис Варуфакис, што је наишло на оштре критике Италије.
У интервјуу за италијанску државну ТВ мрежу РАИ, Варуфакис је рекао да проблеми грчког дуга морају бити ријешени у склопу одбацивања политике штедње за цијелу еврозону.
"Евро је слаб, он је попут куле од карата; уколико извучете грчку карту, остале ће се срушити", рекао је Варуфакис према италијанском транскрипту интервјуа који је објавила РАИ прије емитовања, преноси Ројтерс.
Еврозона се суочава са ризиком фрагментације уколико се не суочи са чињеницом да Грчка, и не само Грчка, није у стању да плати свој дуг према садашњим условима, рекао је Варуфакис.
"Упозорио бих сваког ко разматра стратешку ампутацију Грчке из Европе, јер је то веома опасно", рекао је грчки министар финансија. "Ко ће бити сљедећи? Португал? Шта ће се догодити када Италија открије да је немогуће да остане унутар ‘луђачке кошуље’ мјера штедње?"
Варуфакис и грчки премијер Алексис Ципрас наишли су на пријатељске ријечи, али не и на подршку за преиспитивање грчког дуга од својих италијанских колега током посјете Риму.
Варуфакис је, међутим, рекао да су ствари другачије иза сцене.
"Италијански званичници, не могу да вам кажем из које велике институције, пришли су ми да ми кажу да нас подржавају, али да не могу да кажу истину, јер Италија такође ризикује банкрот и страхује од реакције Њемачке", рекао је Варуфакис.
"Будимо реални, ситуација са италијанским дугом је неодржива", открио је Варуфакис, што је наишло на оштар одговор италијанског министра економије Пјера Карла Падоана, који је на Твитеру написао да је италијански дуг "солидан и одржив".
Варуфакисове примједбе "нису на мјесту", рекао је Падоан и додао да Италија ради на европском рјешењу за проблеме Грчке за шта је неопходно "узајамно повјерење".
Варуфакис је, такође, рекао да ће његова влада предложити "њу дил" за Европу попут оног у САД тридесетих година прошлог вијека.
То ће укључити инвестиције Европске инвестиционе банке десет пута веће него сада, рекао је грчки министар.
Уколико Европа настави да слиједи контрапродуктивне мјере штедње, једини који ће имати користи су "они који мрзе европску демократију", оцијенио је Варуфакис, наводећи као примјере партије Златну зору у Грчкој, Национални Фронт у Француској и Странку за независност Уједињеног краљевства у Британији.
O oporavku ekonomije i provincijskim neoliberalnim konvertitima:
http://www.standard.rs/politika/31065- ко-не-слуша-ципрасе-слушаће-олују
Ovom je malo 1000 milijardi što u EU štampaju bez ikakvog pokrića. On bi da štampaju bar 2 hiljade. DalaBU.
Da nije studir’o kod nas, tamo negdje 80tih godina?
Putuj igumane i ne brini za manastir.
Lijep pozdrav