Утврђена траса Турског тока, Турска тражи више гаса
Русија и Турска су утврдиле трасу гасовода Турски ток територијом те земље, која је истовремено повећала захтјев за испоруку гаса тим гасоводом, са 14 на 16 милијарди кубних метара годишње. То је истовјетно садашњем капацитету морског гасовода Плави ток, који обезбјеђује половину испорука руског гаса у Турску, пренио је Интерфакс. „Приликом пројектовања гасовода имаће се […]

Русија и Турска су утврдиле трасу гасовода Турски ток територијом те земље, која је истовремено повећала захтјев за испоруку гаса тим гасоводом, са 14 на 16 милијарди кубних метара годишње.
То је истовјетно садашњем капацитету морског гасовода Плави ток, који обезбјеђује половину испорука руског гаса у Турску, пренио је Интерфакс.
„Приликом пројектовања гасовода имаће се у виду повећане потребе за природним гасом области Истамбула, а у вези с тим је утврђен обим гаса који ће бити достављан на границу Турске и Грчке на 47 милијарди кубних метара. Капацитет гасовода по дну Црног мора из Русије у Турску пројектован је на 63 милијарди кубних метара годишње, а прелиминарни рок завршетка изградње прве линије је децембар 2016. године”, наводи се у саопштењу Гаспрома.
Директор концерна Алексеј Милер и министар енергетике Турске Танер Јилдиз су приликом најновијег разговора у Турској одредили кључне, реперне тачке маршруте и техничка рјешења гаосовода на територији Турске. Конкретно, на састанку, одржаном у суботу, одређена је тачка изласка на копно – рејон насеља Кајакеј (Киyикоy), док је тачка испоруке гаса за турске потрошаче Лулебургас и рејон изласка на турско-грчку границу у мјесту Епсила. Дужина гасовода ће бити 180 километара.
Турска је друго по величини тржиште Гаспрома, после Њемачке. Прошле године је Гаспром у Турску извезао 27,4 милијарде кубних метара гаса. Тренутно се испоруке руског гаса у Турску реализују морским гасоводом Плави поток и Трансбалканским гасоводом преко Украјине.
Идеја за изградњу гасовода Турски дошла је као замјена за пројекат Јужни ток, о чијој обустави је саопштио руски предсједник Владимир Путин 1. децембра 2014. године.
Предвиђа се да морски дио Турског тока у дужини од 660 километара користи планирану трасу Јужног тока (што значи да се неће трошити вријеме и новац за нова морска истраживања), а затим ће скренути ка европској обали Турске.