10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Упозорење МУП РС на преваре посредством интернета

Министарство унутрашњих послова Републике Српске упозорава грађане на појаву превара посредством интернета у Републици Српској, у свијету познатијих као "Нигеријске игре на срећу" или "Scamming". Преваре се одвијају тако што грађани посредством интернета добијају електронске поруке у којима стоје примамљиве понуде од страних држављана који им нуде да доставе своје податке, као што су име […]

среда, јануар 26, 2011 / 09:03

Министарство унутрашњих послова Републике Српске упозорава грађане на појаву превара посредством интернета у Републици Српској, у свијету познатијих као "Нигеријске игре на срећу" или "Scamming".

Преваре се одвијају тако што грађани посредством интернета добијају електронске поруке у којима стоје примамљиве понуде од страних држављана који им нуде да доставе своје податке, као што су име и презиме, број рачуна у банци, како би могли да уплате на њихов рачун велике суме новца, које они наводно не могу да изнесу из своје земље.

Наравно, умјесто велике количине новца на свом рачуну, грађани доживе да им се рачун у банци испразни, тако што је сав новац преко интернета потрошен од стране неког другог лица.

Такође посебан облик превара је и да преко друштвених интернет мрежа попут „FACEBOOK“-а лица под лажним профилом приступају другим лицима кроз преписку, нудећи им заједничку будућност и остваривање љубавне везе.

Када успију да чврсто вежу жртву за себе, траже од жртве новац да им помогне, односно да на кратко позајме новац, који ће наводно убрзо вратити. Врло често је случај да у више наврата успију извући новац од жртве, након чега им се губи сваки траг.

Начин слања новца у огромном броју случајева је преко комерцијалних банака, односно „Western Union“-a.

Министарство позива све оне који су оштећени на овај начин, да пријаве штету, односно наведено кривично дјело најближој полицијској станици.

Као доказ да су оштећени потребно је да донесу уплатнице о извршеној уплати – банкарској трансакцији.



Оставите одговор