Упознајте како живе и раде људи који праве ваше крпице
Једно је знати да одјећу коју купујемо и носимо шију радници у најгорим могућим условима, а нешто сасвим друго да се на лицу мјеста суочимо са свакодневним кулуком тих људи. За потребе свог документарца преведеног као Фабрика смртоносне моде (Sweatshop. Deadly Fashion), који је у неколико дијелова приказан на интернету, норвешки редитељ Јоаким Клевен је […]

Једно је знати да одјећу коју купујемо и носимо шију радници у најгорим могућим условима, а нешто сасвим друго да се на лицу мјеста суочимо са свакодневним кулуком тих људи.
За потребе свог документарца преведеног као Фабрика смртоносне моде (Sweatshop. Deadly Fashion), који је у неколико дијелова приказан на интернету, норвешки редитељ Јоаким Клевен је повео у Камбоџу троје младих који обожавају шопинг како би их на лицу мјеста суочио са тужном реалношћу.
"Каква неправда, какав то живот ти људи имају?", изјавили су Фрида, Лудвиг и Аникен који су неколико дана радили у пакленом ритму заједно са запосленима једне текстилне радионице.
"Када смо разговарали са радницима, схватили смо да су баш као и ми, ништа мање вриједни", рекла је у сузама једна од дјевојака која је признала да "није могла да издржи" да ради у тим условима.
Према писању сајта Нак (Knack), троје младих је након снимања одлучило да се активно ангажује како би побољшали живот текстилних радника с којим су провели неко вријеме.
Аникен је, такође, оптужила за цензуру Афтенпостен, сајт на коме је документарац приказиван, јер је забранио учесницима да говоре о фабрикама модне компаније Х&М.
Zanimljivo nema komentara na najkorisniju stvar na frontalu jer se odavde može dosta naučiti i dobro spremiti za ono što nas čeka ko preživi našu vlast i „opoziciju“
Evropa svijetu ima da ponudi još te neke potpisane krpice i muzeje u kojima se nalaze eksponati pokrani diljem svijeta.
Čime se oni uopšte bave tamo u toj Evropi? Autoindustrija na podsticajima, poljoprivreda na podsticajima, uvale nam nešto hemije da bi smo ispoštovali njihove standarde, telefone batalili, televizore batalili, kompjutere batalili… žive od zelenašenja i od toga što ti lupe pečet i daju sertifikat na neku glupost.