Украјина од понедјељка престаје увозити гас из Русије

Гасна криза, због неспоразума Кијева и Москве око цијене руског гаса, крајем ове седмице је достигла врхунац, након што је Украјина директно окривила Русију за неуспјех најновијих гасних преговора и најавила да ће од понедјељка, 16. јуна, потпуно престати да увози гас из Русије, а рјешење спора потражити на Међународном арбитражном суду у Стокхолму. Премијер […]

недеља, јун 15, 2014 / 12:22

Гасна криза, због неспоразума Кијева и Москве око цијене руског гаса, крајем ове седмице је достигла врхунац, након што је Украјина директно окривила Русију за неуспјех најновијих гасних преговора и најавила да ће од понедјељка, 16. јуна, потпуно престати да увози гас из Русије, а рјешење спора потражити на Међународном арбитражном суду у Стокхолму.

Премијер Украјине Аресниј Јацењук је већ наредио надлежним ресорним министарствима, обласним државним администрацијама у руководству националне гасне компаније "Нафтогас Украјине", да од почетка следеће седмице пређу на нови режим рада домаће енергетике који подразумијева престанак коришћења руског гаса.
Агенција УНИАН извјештава да се Јацењук обратио и Националној комисији за одређивање "економски заснованих тарифа за танспорт природног гаса кроз територију Украјине", што упућује на закључак да би Кијев ускоро могао знатно да увећа тарифу за пренос руског гаса до европских купаца кроз украјинске цјевоводе.

Важећи гасни споразум између руског "Гаспрома" и украјинског "Нафтогаса", закључен 2009. године, предвиђа да се трошкови транспорта гаса кроз дио магистралног цјевовода на територији Украјине обрачунавају у зависности од тржиштне цијене гаса на међународном тржишту тог енергента.

Русија је прошле године, према тој формули, плаћала Украјини око 3,1 долар за сваку хиљаду кубика транспортованог горива, док је у току претходне, 2012, та тарифа варирала у тесном распону од 3,08 до 3,12 долара за исту количину.

Према раније објављеном плану прихода украјинског државног буџета за 2014, Русија би ове године требало кроз украјинске цјевоводе да испоручи европским купцима око 82 милијарде кубика гаса, или приближно половину од укупне количине тог горива које продаје купцима на Старом континенту.

Могуће знатније увећање транспортне надокнаде за руски гас, који се испоручује европским земљама, било би од велике помоћи украјинском буџету и цијелој економији те земље која се грчевито бори да избјегне потпуни финансијски колапс, истичу економисти у Кијеву.

Како преносе кијевски електронски медији, украјинско министарство спољних послова, као и владини ресори задужени за индустрију угља и друге енергенте, треба хитно, према налогу Јацењука, да обавесте земље – чланице ЕУ и САД "о немјерном подривању гасних преговора између ‘Нафтогаса Украјине’ и ‘Гаспрома’", али и "одбијању Москве да прихвати конструктивне предлоге украјинске стране за које се тврди да су исти као и позиције Европске комисије.

Јацењук је, наиме, изјавио, коментаришући новонасталу ситуацију, да је до најновије гасне кризе између двије земље дошло због "једностраних одлука Руске Федерације", чиме се, тврди, "подрива енергетска безбједност Украјине и ЕУ".

У Москви је јуче руско министарство енергетике ставило до знања да ће Украјини од понедјељка бити уведен систем "претплате" за гас, уколико власти у Кијеву одмах не отплате нагомилани дуг за то гориво.

Званични Кијев тврди да украјински гасни дуг сада није већи од 1,9 милијарди долара и изражава спремност да га одмах регулише, али под условом да Москва пристане "на праведну и тржишну цијену тог горива".

Шеф "Гаспрома" Алексеј Милер је, међутим, у четвртак изјавио да руски гасни монополиста очекује до 10 сати у понедјељак уплату украјинског гасног дуга од 1,951 милијарду долара. Уколико Кијев не измири тај дуг до наведеног рока, уследиће прекид испорука и већ описани начин у будућим испорукама, у виду претходне претплате за сваку испоручену количину горива.

Најновији преговори о регулисању украјинско-руског гасног спора почели су, иначе, почетком овог мјесеца, уз учешће ресорних министара двије земље, али и представника ЕУ. Милер тврди, супротно од његових украјинских партнера, да су представници Уније сагласни са предложеном цијеном гаса од 385 долара за хиљаду кубних метара, што је сто долара испод раније цијене коју је захтијевала Москва, преноси агенција Итар Тас.
Јацењук је, међутим, тај предлог одбацио, објашњавајући да се руска влада "у било ком моменту може одрећи тог попуста". Он је, у исто вријеме, инсиситрао да Москва пристане на осјетно нижу цену од 268 долара за хиљаду кубика, која је договорена у новембру прошле године споразумом између руског предсјеника Владимира Путина и бившег украјинског лидера Виктора Јануковича.

Путин је, убрзо послије насилне промене власти у Кијеву, када су радикалне украјинске групе из такозваног Десног сектора 22. фебруара одстраниле Јануковича са власти, саопштио да његове земља више није у обавези да поштује претходно постигнуте договоре са Кијевом, укључујући и наведени попуст на цијену гаса.

Руски председник је, осим тога, у сриједу изјавио да попуст који сада Москва нуди Кијеву за гас исти као и у периоду који је претходио његовом накнадном споразуму са Јануковичем. Он је, истовремено, указао да је бојазан украјинске стране о могућој промјени цијене гаса неоснована јер је, како је уствридио, његова земља увек била "поуздан и одговоран испоручилац енергената, укључујући и природни гас.



0 КОМЕНТАРА

  1. Amerika nije prijatelj Ukrajini i njenom narodu.Ona samo gleda svoje interese.Sve po sistemu zavadi pa vladaj.Dok se ovi iz Ukrajine dozovu pameti zemlja će biti potpuno upropaštena.Kako im nije jasno kako su prošle zemlje kojima je Amerika „pomagala“.Zar im primjeri iz Avganistana,Iraka,Libije,Sirije itd.ništa ne znače.Nadam se da će Amerika i njen satelit Nato polomiti zube na Rusiji.Šta su zla donijeli u svijetu uvodeći svoju demokratiju,to nikad niko neće moći utvrditi.

Оставите одговор