УЕФА помиње ограничење плата, као у НБА

Још нисмо стигли да усвојимо ни ВАР као велику промјену у фудбалу, а најважнију споредну ствар на свијету можда чека нови потрес.

среда, јул 5, 2017 / 09:27

Први човјек УЕФА Александар Чеферин до сада није причао о постављању ограничења буџета који клубови могу да дају за плате играчима. Десет мјесеци од доласка на функцију, позабавио се и тиме.

Он је у разговору за словеначки магазин Младина рекао да би у Европи требало да се спутају енормне разлике у платежној моћи како би тимови били колико толико равноправни.

Европска кућа фудбала је до сада примјењивала правило финансијског фер плеја које по његовим ријечима није довољно. Финансијски фер плеј је као правило прихваћен прије седам година, примјењује се пет година уназад, а подразумјева да клубови могу да троше само новац који зараде.

Казну због кршења финансијског фер плеја је до сада на својој кожи осјетила и Црвена звезда јер је избачена из квалификација за Лигу шампиона. Осим ње, ту су били и Галатасарај, московски Динамо…

За европске трофеје по правилу конкуришу Барселона, Реал Мадрид, Бајерн Минхен, сада се прикључио Јувентус, а ту је и Атлетико.

"Морамо бити спремни на то да смањимо разлику и уравнотежимо шансе унутар европских клупских такмичења и друге ствари које утичу на домаћа такмичења", рекао је Чеферин.

"Озбиљно ћемо размислити о могућности да ограничимо клупске буџете за плате фудбалера. Ако успијемо, то ће по мом мишљењу историјска промјена", додаје Словенац који је на челу УЕФА замијенио Мишела Платинија. По његовом мишљењу, разлика између највећих клубова и свих осталих се опасно повећава, дијелом и због тога што се купују звијезде само да би се спријечио њихов одлазак негдје другдје.

Овакви потези често имају маркетиншки интерес јер се привлаче спонзори, повећава се продаја дресова, што не мора нужно бити производ добрих игара на терену.

"Увођењем ‘селери кепа’, клубови ће мало боље размислити о вриједности играча прије него што им понуде новац", објаснио је Чеферин.

Италијански клубови су се дуго жалили да не могу да исплаћују тако високе плате као што се то ради у Енглеској, а кључна разлика је због скупих права телевизијског преноса утакмица. Осим тога, разликују се и пореске политике земаља.

Фудбал би увођењем ‘селери кепа’ почео да личи на НБА у коме ова пракса већ постоји. Свака франшиза има одређену границу коју не би требало да пробија јер се суочава са новчаним пеналима, односно порезом на луксуз.

Неколико година пошто је Бруклин Нетсе купио Михаил Прохоров ангажовао је и неколико звијезда попут Кевина Гарнета и Пола Пирса. Резултати су изостали, Нетси нису били нарочито конкурентни, али су зато морали да плате рекордних 90,57 милиона долара на име пореза. Новац се макар у њиховом случају није показао као пресудан да се направе инстант резултати.

У европском фудбалу се као сличан примјер може навести Манчестер Сити који је доласком шеика Мансура Бин Заједа 2008. године нагло постао конкурентнији због великог прилива новца. Четири године касније Сити је постао шампион, а с краја двадесетог вијека и почетком овог је таворио између Премијер лиге и Чемпионшипа, а прије двадесетак година је чак био и у трећој енглеској лиги.



Оставите одговор