УДАС најављује протесте пред владом

Организација ампутираца "Удас" најавила је јавне протесте испред зграде Владе Републике Српске због, како наводе, површних ревизија које проводи Министарство рада и борачко-инвалидске заштите. Ампутирци изражавају велико незадовољство честим позивањем припадника ове популације на комисије, чиме се ствара велика несигурност и притисак на ову категорију становништва, јер Министарство не жели да улази у суштину проблема […]

понедељак, јул 16, 2012 / 18:34

Организација ампутираца "Удас" најавила је јавне протесте испред зграде Владе Републике Српске због, како наводе, површних ревизија које проводи Министарство рада и борачко-инвалидске заштите.

Ампутирци изражавају велико незадовољство честим позивањем припадника ове популације на комисије, чиме се ствара велика несигурност и притисак на ову категорију становништва, јер Министарство не жели да улази у суштину проблема ампутације, која је веома сложена и која изазива велика оштећења и обољења.

Из „Удаса“ упозоравају да се "средства покушавају уштедјети на ратним војним инвалидима, ампутирцима који су дали дијелове тијела за Републику Српску".

„Свакодневно из пет регионалних удружења ампутираца добијамо информације да је неком ампутирцу умањен степен инвалидности што свакако угрожава њихову егзистенцију. Знамо да ратни војни инвалиди, ампутирци не могу да нађу посао и послодавци их не желе због предрасуда и баријера. Ако је Министарство хтјело да се овако понаша према РВИ, морали су да им обезбиједе радна мјеста и адекватна примања, а не да их угрожавају и доводе на руб сиромаштва“, наводи се у саопштењу из „Удаса“.

Из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите поручују да страх од ревизије, односно жеља да се што дуже задржи незаконито стечен статус и право изазива незадовољство једног броја ратних војних инвалида, чији су предмети издвојени за приоритетну ревизију због мањкавости у налазима и мишљењима датим приликом оцјене инвалидитета.

Ревизија не може бити селективна, јер закон налаже ревизију свих предмета у којима је признато право на мјесечно примање, речено је Срни у Министарству.

"Такође, губитак статуса и права, односно умањење обима права након извршене ревизије доводи до очекиваног незадовољства инвалида и то је цијена свођења права у законске оквире", наводе у Министарству.

Из Министарства поручују да имају законско овлаштење да у поступку ревизије као поступку којим се контролише законитост првостепених рјешења којим је признат статус и право на инвалиднину, укину, пониште или измијене првостепено рјешење надлежног општинског органа управе, на штету али и у корист странке.



Оставите одговор