У Србију стиже кубанска вакцина против рака плућа

Вакцина "цимавакс ЕГФ" против рака плућа, коју су развили кубански научници, биће за два мјесеца доступна и пацијентима у Србији. Поступак у Агенцији за регистрацију лијекова може да траје и седам мјесеци, али ће Кубанци већ за два мјесеца послати дозе за 30 пацијената-добровољаца, у складу са уговором који је потписан прије десет дана. Осим […]

уторак, март 20, 2012 / 08:15

Вакцина "цимавакс ЕГФ" против рака плућа, коју су развили кубански научници, биће за два мјесеца доступна и пацијентима у Србији.

Поступак у Агенцији за регистрацију лијекова може да траје и седам мјесеци, али ће Кубанци већ за два мјесеца послати дозе за 30 пацијената-добровољаца, у складу са уговором који је потписан прије десет дана.

Осим на Куби, наводи лист, "цимавакс ЕФГ" се за сада користи у Перуу, Малезији и Великој Британији, а вакцина је намијењена особама за које имају немикроцелуларни узнапредовали рак плућа у трећој или четвртој фази.

Организам који прими ову вакцину производи слој антитијела које блокирају рецепторе протеина, па метастазиране ћелије престају да се хране и разможавају, тако да се процес зауставља и повлачи. Када се потпуно повуче, остаје само главни тумор, који се оперише ако је могуће, а ако није, болесници примају вакцину сваких мјесец или два и практично живе као дијабетичари на инсулину.

Једна мултинационална компанија откупила је од Кубанаца право да дистрибуира вакцину у 17 земаља ЕУ, а то право је за све земље бивше СФРЈ добила српска спољнотрговинска фирма "Вама", чији је власник Зоран Вујовић прије десетак дана потписао уговор с Кубанцима.

"Људима који желе да се лече на своју одговорност, ми ћемо то ипак омогућити за два месеца, када ће у Србију стићи мања количина вакцина, довољна за око 30 пацијената", каже Вујовић.

Он објашњава да, као што пацијент има право да у иностранству купи лијек који није регистрован у Србији, има право да то учини и у Србији.

"Док не добијемо дозволу агенције, вакцина ће се увозити на основу папира који су потписали пацијент и лекар, а оверава га здравствена установа са којом ћемо склопити уговор, уз сагласност Агенције за лекове", рекао је Вујовић за "Прес".
Према његовим ријечима, у првој фази ће љекарима на Куби слати историју болести пацијената, а српски доктори ће направити селекцију оних који могу да приме вакцину.

Он додаје да је проблем што су залихе овог лијека на Куби минималне због велике потражње, а веће количине вакцине биће доступне почетком наредне године, када почне производња овог лијека у Кини и Индији.



Оставите одговор