У САД присилно стерилисали људе

У америчкој држави Северна Каролина од 1929. до 1974. године присилно је стерилисано око 7.600 људи који су сматрани друштвено непожељнима. Већина америчких држава је имала програме стерилизације, који су примјењивани на људе који су сматрани малоумним или на други начин непожељним, а велики број њих биле су сиромашне црнкиње. У неким случајевима жртве су […]

субота, јун 23, 2012 / 08:02

У америчкој држави Северна Каролина од 1929. до 1974. године присилно је стерилисано око 7.600 људи који су сматрани друштвено непожељнима.

Већина америчких држава је имала програме стерилизације, који су примјењивани на људе који су сматрани малоумним или на други начин непожељним, а велики број њих биле су сиромашне црнкиње. У неким случајевима жртве су имале 10 година, а могле су да буду стерилисане и само зато што се нису слагале са школским друговима или зато што су биле промискуитетне.

Званичници су добијали пристанак пацијената или њихових старатеља, мада многи нису схватали шта у ствари потписују.

У многим државама ти програми су обустављени после Другог свјетског рата, када су такве мјере повезиване с покушајима њемачких нациста да створе чисту расу. Међуим, Сјеверна Каролина је наставила с програмима и после рата.

Први озбиљнији покушај да се свакој жртви плати одштета од 50.000 долара није успио, јер, иако је приједлог прошао Представнички дом, сенатори из Републиканске партије сматрају да за то нема довољно буџетских средстава.

Неки републиканци сматрају да то ништа не би промијенило, док други страхују да би то могло да наведе неке друге групе, као што су потомци робова, да траже одштету.

Група која помаже жртвама тих програма потврдила је да су 146 особа још живе, мада се процјењује да их има око 1.800.



Оставите одговор