У САД цијена нафте отишла у минус, плаћају да је узмеш

Цијена нафте пала је услед распродаје на свјетским тржиштима подстакнуте несигурношћу око складишних капацитета за нафту која се тренутно не може продати.

уторак, април 21, 2020 / 07:03

Због кризе изазване епидемијом коронавируса, цијена барела сирове VТИ нафте у САД на најнижем је нивоу у историји и пала је испод 0 долара по барелу.

Трговање је завршено на невјероватних – 37,63 долара за барел, што је први пут да је пала испод нуле откад су нафтне термине почеле трговати НYМЕX-ом 1983. године. ВТИ или како се још назива лака сирова нафта, једно од мјерила у формирању цијена нафте, пала је на досад невиђени ниво и сада произвођачи плаћају скадиштарима да им преузму производњу за мај.

Уговори за складиштење нафте за мај имају негативну цијену. Купци се ‘кладе’ да нема складишта у које би се купљена нафта могла ускладиштити. Просјечна цијена ВТИ сирове нафте по барелу износила је 57 долара у 2019, а 64 долара у 2018.

Дан прије, цијена ВТИ (Вест Тексас Интермедиејт) нафте, пала је за више од 50 одсто на мање од 9 долара по барелу, пренио је ББЦ

Нафтно тржиште је под огромним притиском током пандемије коронавируса која је изазвала огроман пад потражње.

Америчка постројења за складиштење нафте са покушавају да изађу на крај са недостаком простора што је додатно оборило цијене.

Нафтна индустрија се суочава са проблемом пада потражње и унутрашњим сукобима између произвођача.

Раније овог мјесеца, чланице ОПЕК и њихови савезници су постогли договор о рекордном смањењу глобалне производње за око 10 одсто.

Тај договор представља највеће смањење производње нафте које је икада усаглашено. Међутим поједини аналитичари су рекли да резови неће бити довољни за опоравак тржишта.

"Није дуго требало да тржишта покажу да споразум ОПЕК плус није довољан да у садашњем облику успостави равнотежу нафтних тржишта", казао је за ББЦ Стивен Инес, главни стратег за глобална тржишта у Аксикорпу.

У САД и другим дјеловима свијета, произвођачли нафте су донијели комерцијалне одлуке да смање производњу, међутим свијет и даље има више сирове нафте него што је користи.

Проблем није само пад потражње већ и складиштења док ограничавајуће мјере не попусте довољно како би се створила додатна потражња нафтних производа.

Капацитети на копну и мору се веома брзо пуне, а док тај процес траје извјесно је да ће цијене додатно падати.

За битнији преокрет на тржишту неопходан је опоравак потражње а то ће, како наводи ББЦ, зависити од начина на који се буде одвијала здравствена криза.

Пад цијена нафте изазван је и техничким околностима глобалног тржишта. Наиме нафтом се тргује по будућим цијенама, а термински уговори истичу данас. Стога се трговци покушавају ријешити нафте како би избјегли да плаћају додатне трошкове испоруке и складиштења.

Јуче је забиљежен пад од 5,3 одсто и Брент нафте, референце коју користи Европа и остатак свијета, која сада кошта 26,58 долара по барелу.



Оставите одговор