У позадини свира Мориконе: Инцко држи руку на бонским овлаштењима, и пази на димне сигнале из БЛ
Спреман сам употребити бонскa овлашћења и то бих урадио у сарадњи са међународном заједницом. Међутим, закључци НСРС о расписивању референдума о раду бх. правосудних институција још нису на снази, а одлуку Уставног суда БиХ о томе да 9. јануар прогласи као неуставан Дан РС још нисмо видјели, поручио је високи представник у БиХ Валентин Инцко. […]
Спреман сам употребити бонскa овлашћења и то бих урадио у сарадњи са међународном заједницом. Међутим, закључци НСРС о расписивању референдума о раду бх. правосудних институција још нису на снази, а одлуку Уставног суда БиХ о томе да 9. јануар прогласи као неуставан Дан РС још нисмо видјели, поручио је високи представник у БиХ Валентин Инцко.
Рекао је како има осјећај да референдум о раду Суда и Тужилаштва БиХ неће бити одржан у Републици Српској.
“Видим сигнале који долазе из Бањалуке. Закључци НСРС још нису на снази, нити су објављени у ‘Службеном гласнику’. Други сигнал је да је бошњачка група, која се жалила Уставном суду РС да она није у комисији за провођење референдума, добила је право и тај случај ће се сада разматрати у овој правосудној институцији. Сигурно ове године неће бити референдума, а можда ни сљедеће године. Тек онда бисмо могли разматрати како ћемо реаговати”, истакао је Инцко.
Када је ријеч о одлуци Уставног суда о 9. јануару, ни у том случају се сада не може очекивати реакција, будући да поменута одлука још није обзнањена јавности.
“Не можемо сада реаговати, него тек касније, ако се деси референудм или ако се ова одлукла лоше проведе. Сада је прерано”, рекао је Инцко.
Подсјетио је такође да су министри спољних послова земаља чланица ЕУ истакли како би референдум о раду бх. правосудних органа дестабилизовао прилике у БиХ.
“То треба спријечити по сваку цијену”, упозорио је високи представник.
Говорећи о позицији страних судија у Уставном суду БиХ, нагласио је како је њихово присуство у овој институцији потребно.
“То је био концепт у Дејтону, то је изворни Дејтон. Домаћи политичари увијек су били у току дешавања. Стране судије није наметнуо нико из иностранства, нити је то високи представник наметнуо. У Дејтону је предвиђено да стране судије буду у Уставном суду због објективности. Није добро да политичке странке именују судије у Уставни суд, али док је тако, добро је што су стране судије ту”, сматра Инцко.
Прокоментарисао је и остварени напредак БиХ на путу ка ЕУ, констатујући да су помаци видљиви, али да је потребно испунити све услове како би БиХ предала апликацију за чланство.