У Хрватској 10.000 државних службеника остаје без посла

Министар управе Хрватске Арсен Баук најавио је да ће у склопу мjера штедње у наредних годину дана број јавних и државних службеника бити смањен за 10.000. Министар је објаснио да је ријеч углавном о онима с уговорима на одређено. Он је додао да уз то, у већини случајева неће бити ријеч о отпуштању већ о […]

Cреда, април 11, 2012 / 23:23

Министар управе Хрватске Арсен Баук најавио је да ће у склопу мjера штедње у наредних годину дана број јавних и државних службеника бити смањен за 10.000.

Министар је објаснио да је ријеч углавном о онима с уговорима на одређено.

Он је додао да уз то, у већини случајева неће бити ријеч о отпуштању већ о понуди за одлазак у превремену пензију уз модел докупа пензије умјесто исплате отпремнине.

Баук је рекао да око 5.000 запослених у државним тијелима има услове за пуну или превремену старосну пензију.

Према његовим ријечима, плату уз буџета у државној и јавној управи прима око 250.000 људи од којих око 150.000 ради у образовном и здравственом систему.

Из Владе је данас најављено и доношење закона којим би се подстакло запошљавање, нарочито младих с којима би послодавци потписивали уговоре без заснивања радног односа, уз плаћање доприноса за пензију, али не и плата.

Министар рада Мирандо Мрсић негирао је да се планира рад без плата, јер ће, како је рекао, симболична мјесечна накнада од 1.600 куна (214 евра) бити осигурана из буџета.

„Није велика сума, али боље и то, јер је алтернатива томе бити незапослен”, истакао је министар.



Оставите одговор