У БиХ може како хоћеш: Македонија не одустаје од забране увоза пшенице

Мјера којом Влада Македоније ограничава увоз пшенице и брашна остаје на снази до предвиђеног рока 31. децембра, односно до стабилизације тржишта и редовног откупа пшенице домаћих произвођача, рекао је данас македонски министар пољопривреде Љупчо Димовски. Димовски је навео да се ова мјера не односи посебно на неку државу, већ важи за све земље. "У протеклом […]

понедељак, јул 22, 2013 / 08:06

Мјера којом Влада Македоније ограничава увоз пшенице и брашна остаје на снази до предвиђеног рока 31. децембра, односно до стабилизације тржишта и редовног откупа пшенице домаћих произвођача, рекао је данас македонски министар пољопривреде Љупчо Димовски.

Димовски је навео да се ова мјера не односи посебно на неку државу, већ важи за све земље.

"У протеклом периоду водили смо разговоре са Србијом која сматра да је најпогођенија овом мјером. Изнијели смо аргументе са конкретним подацима и разлозима и они су прихваћени у цијелости", рекао је Димовски на конференцији за новинаре.

Он је додао да Србија, без обзира на најаве, неће увести реципрочне мјере за македонски парадајз и вино.

Димовски истиче да је тржиште у Македонији либерално, али да је држава обавезна да у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју штити домаћу производњу.

Влада РС: Не можемо одређивати цијену пшенице

Према Цефта споразуму, истакао је Димовски, у случају поремећаја на домаћем тржишту, држава има право да примијени одређене заштитне мјере за регулацију тржишних односа.

Македонска Влада донијела је почетком јула одлуку према којој су домаћи увозници обавезни да за килограм увезене пшенице купе три килограма домаће, а за килограм увозног брашна четири килограма пшенице из домаће производње.

Србија, која је традиционални извозник пшенице у Македонију, затражила је укидање те мјере и хитно засиједање комитета Цефте.

Десетак дана након ступања мјере на снагу, министар трговине Србије Расим Љајић договорио је са Димовским да се уклоне све ванцаринске баријере у трговини двије земље како би се обезбиједио слободан проток робе, али и повећање укупног обима робне размјене.

Пољопривредници: Или 38 фенинга за пшеницу, или протести

На захтјев Србије сутра ће у Београду бити одржана сједница заједничког комитета Цефте.

Македонија ове године очекује принос од рекордних 240.000 тона пшенице, а до сада је откупљено око 50.000 тоне по цијени од 22,5 евроценти по килограму.

Откупна цијена пшенице у Србији је око 17,8 евроценти по килограму.

Србија је прошле године у Македонију извезла 44.000 тоне брашна и око 55.000 тоне пшенице, а ове године до увођена нових мјера на македонско тржиште пласирала је 27.000 тона брашна.



0 КОМЕНТАРА

  1. Преварантски режим не посустаје, сад су им на удару произвођачи пшенице, преварили су их фино лијепо уз масна обећања и једноставну причу, лако ћемо, за цијену!
    Људи су предавали пшеницу, а сад их режимлије вуку за нос, и уцјењују до бесмисла са формирањем цијена! Да су бар идиоти покупили од тог народа пшеницу и вратили ону посуђену прошлогодишњу из Србије, па да бар нешто корисно од ове преваре буде!

Оставите одговор