Тужиоци и судије на "Еуромоторни” погон

Тужилац Окружног тужилаштва у Бањој Луци, Хана Вранешевић донијела је неколико рјешења о обустави истраге против Петра Душанића и Гостимира Иванковића. Тужилац Окружног тужилаштва у Бањој Луци, Хана Вранешевић донијела је наредбу о обустави истраге против лица против четири лица осумњичених за кривично дјело злоупотреба службеног положаја или овлашћења и несавјестан рад у служби у […]

среда, јул 10, 2013 / 20:08

Тужилац Окружног тужилаштва у Бањој Луци, Хана Вранешевић донијела је неколико рјешења о обустави истраге против Петра Душанића и Гостимира Иванковића.

Тужилац Окружног тужилаштва у Бањој Луци, Хана Вранешевић донијела је наредбу о обустави истраге против лица против четири лица осумњичених за кривично дјело злоупотреба службеног положаја или овлашћења и несавјестан рад у служби у предмету бањалучки “Јелшинград ФАМ” а.д. у стечају, којем је нанесена штета у износу од 1.855.554,46 КМ.

Тужилац Вранешевић је у одлуци потписаној 17. јуна навела да нема довољно доказа да су директор предузећа “Еуромотор” Гостимир Иванковић, адвокат Зоран Бубић и судија Основног суда у Бањој Луци Небојша Пејовића извршили кривична дјела у случају када је компанија “Еуромотор” незаконито скинула скоро два милиона КМ, са рачуна фирме “Јелшинград АД у стечају”.

Портал Нови талас је у посједу документације и одлуке тужитељке Вранешевић гдје је у 25 страна изнешено неколико јако интересантних разлога за одбацивање пријаве, иако је Окружни суд у Бањој Луци 3. децембра 2012 донио рјешење којим је укинута пресуда да је Јелшинград АД у стечају дужан фирми Еуромотор 2.429.988,23 КМ.

Судско вијеће је у пресуди навело да је основана жалба представника Јелшинграда, те да првостепена пресуда коју је донио судија Основног суда у Бањпј Луци Небојша Пејовић, није правилна.

Подсјећамо да је Пејовић иако је знао да већ постоји отворен процес по том питању, сам пресудио да је Еуромотор хипотекарни повјерилац и наложио банкама на којима се налази депоновани новац Јелшинграда ФАМ у стечају, а који је добијен продајом фабрике од стране Владе РС да се средства са тог рачуна скину и пребаце Еуромотору.

То је урађено у пар транши и до 19.марта 2012,године је 1.890.000 КМ скинуто и пребачено Еуромотору. Судија Пејовић о својој пресуди није обавјестио ни стечајног управника, ни Одбор повјерилаца, а ни стечајног судију Милијевића.

Претходно је И ЦЈБ Бања Лука доставио извјештај против директора Еуромотора, адвоката Зорана Бубића, судије Основног суда у Бањој Луци Небојше Пејовића, те земљишно- књижног референта Војина Шукала.

На основу приједлога Одјељења за финансијске истраге и откривање имовине стечене извршењем кривичног дјела, Суд је донио и рјешење којим се до окончања поступка замрзава 900.000 КМ на депозитном рачуну бањолучког предузећа “Еуромотор”.

Упркос овој пресуди и свим материјалним доказима тужитељка Вранешевић је ипак сматрала да осумњичени нису криви, те је аналогно тој њеној наредби незаконито узимање скоро два милиона КМ сасвим легална ствар.

ОСУМЊИЧЕНИ ЖИВЕ НА ИСТОЈ АДРЕСИ

Након скоро шест мјесеци истраге, Вранешевић је ажурно одбила све наводе преварених радника, малих акционара и стечајног судије који су у неколико судских поступака доказали да компанија “Еуромотор” нема право хипотекарног потражиоца.

Оно што је занимљиво, тужитељка у једном тренутку наводи изјаве осумњичених да не постоји веза између њих, те да се површно познају иако првооптужени Гостимир Иванковић, директор компаније Еуромотор и трећеоптужени, судија Небојша Пејовић станују на истој адреси (ПОГЛЕДАТИ СЛИКУ).

ХАНА ВРАНЕШЕВИЋ ОБУСТАВИЛА НЕКОЛИКО ИСТРАГА ПРОТИВ ИВАНКОВИЋА И ДУШАНИЋА

Плејада ликова који су се појавили око приче између Еуромотора и Јелшинграда доноси сасвим нову димензију на цијели случај.

Гостимир Иванковић, директор Еуромотора, јавности је постао познат након што је у бањалучким фирмама „Метал“ и „Грађа“ дошло до сукоба акционара скупљених између кланова Петра Душанића и Јове Видовића.

Иванковић, који је и бивши директор Метала, припада Душанићевој групи, а обојица имају удио у власништву у фирмама Нискоградња“ а.д. Добој и „Грађа“ а.д. Бања Лука.

Иванковићу и Душанићу је због малверзација приликом куповине акција у „Грађи“ забрањено располагање имовином тог предузећа.

С друге стране, тужилац Хана Вранешевић је поред најскорије одлуке, у априлу ове године донијела још једну наредбу о неспровођењу истраге (предмет Т13 0 КТПО 0015924 13) против Петра и Мире Душанић и Гостимира Иванковића у предмету “Метал”, за кривично дјело злоупотреба службеног положаја.

Нови талас сазнаје да у овом случају велики притисак трпе и представници радника, јер су и сами постали жртве чудне тужитељске праксе у РС. Наиме, против неколицине представника радника и стечајног управника поднесена је анонимна пријава.

Радници претпостављају да су пријаве још један пртисак да би се зауставила прича о незаконитом присвајању новца. Неколицина њих је прије неколико дана позвана на информативни разговор у ЦЈБ Бањалука, само неколико дана након што је уложена жалба на наредбу тужитељке Вранешевић.

ТАЈНА ПРЕСУДА И СКИДАЊЕ ПАРА СА РАЧУНА

У низу проблема између Јелшинграда И Еуромотора, посљедњи проблем је настао у разврставању категорије дужника.

Отворен је судски процес гдје је Окружни привредни суд одлучио да ли је “Еуромотор” повјериоц општег исплатног реда. Судски процес је одложен у неколико наврата, те је имао неколико рочишта.

Без обзира на процес који се у том тренутку водио у привредном суду, умијешао се и Основни суд у Бањој Луци, тачније судија Небојша Пејовић, који иако је знао да већ постоји отворен процес по том питању, сам пресуђује да је Еуромотор хипотекарни повјерилац и налажио одмах банкама на којима се налази депоновани новац Јелшинграда ФАМ у стечају, а који је добијен продајом фабрике од стране Владе РС да се средства са тог рачуна скину и пребаце Еуромотору. То је урађено у пар транши и до 19.марта 2012,године је 1.890.000 КМ скинуто и пребачено Еуромотору. Судија Пејовић о својој пресуди није обавјестио ни стечајноги управника, ни Одбор повјерилаца, а ни стечајног судију Милијевића.

ПРЕСУДЕ СУДИЈЕ ПЕЈОВИЋА

Пресуда о блокирању рачуна Јелшинграда и скидање средстава је још једна од чудних одлука судије Небојше Пејовића. Оно што даје контраверзе цијелој причи је чињеница да Пејовић пресуду никоме није прослиједио, а радници Јелшинграда не знају шта се десило ни са жалбом коју су упутили предсједнику Основног суда у Бањој Луци.

Ово није први пут да је Пејовић оптуживан за сакривање пресуда. Адвокат Милан Романић је прошле године, такође оптужио Пејовића да је чувао у ладици жалбу о деложацији Романићевог клијента из бањалучког Шопинг центра.

– Жалбу је држао у фиоци све до августа ове године, а деложацију је урадио у јулу, што је потпуно незаконито! Због тога смо против судије поднијели дисциплинску и кривичну пријаву”, истакао је адвокат Романић.

Замјерке на рад Пејовића изнио је и Џевад Хазнадар, власник предузећа “Домет”, који тврди да је му незаконито одузета имовина, процијењена на 2,7 милиона КМ у Гламочанима у општини Лакташи. Он је за извршног судију у овом спору Небојшу Пејовића рекао да је радио противно закону те да се због тога његов адвокат није раније могао жалити на одлуку, а да је и Хелсиншки комитет за заштиту људских права у Сарајеву установио да су његови наводи о нерегуларности судских одлука истинити.

Пејовић је пресудио и у случају продаје комплетне имовине Зухде Мерџића, повратника у Бању Луку. Мерџићева имовина је процијењена на 134.000 КМ да би се исплатио дуг од 42.083 КМ.” У својој одлуци о продаји судија Небојша Пејовић наводи: “Против овог закључка није дозвољен правни лијек”!?



0 КОМЕНТАРА

  1. Poštovani uredniče, ovaj tekst, nema veze sa objektivnim novinarstvom, kojim se bavi Frontal.
    Navodi u ovom tekstu, su površni i ne zaslužuju nikakav komentar. ali osvrnuću se na par stvari.
    To što je tužilac, donijela naredbu o obustavi istrage, to je njeno pravo, jer je vjerovatno nije imala dovoljno dokaza, da nekog optuži.
    Zašto, ovo pištem. Na žalost. prema statistikama naših sudova u RS, više od 70% optužnica ne prolazi za ovo djelo.
    Zašto je to tako, valjalo bi polemisati. Tako recimo u Srbiji, se ide na ukidanje ovog djela.
    Na žalost, kao izvor se pominje odvjetnik Romanić.
    Koliko mi je poznato, on ne kotira kao neki stučnjak u pravničkim krugovima RS pa nije relevanatn.

  2. Прије неколико дана П.У.Р.С. помпезно најавио спровођење истраге против Петра Душанића ради утаје пореза,а само два дана касније министар финансија у влади Р.С.Зоран Тегелтија одобрава репрограм Петру Душанићу,чиме га аболира за дјело које се кажњава затворском казном у цијелом свијету,чак је и Ал Капоне затворен због истог дјела.Ми немамо Елиот Неса,а како изгледа нећемо га ни имати са оваквим корумпираним службеницима владе,тужилаштва и судова.Интересантно је да се ови увезани ликови налазе у безброј криманалних радњи и само понекад плате неку казницу уз образложење да су у тешкој материјалној ситуацији,а и птице на грани знају да су пуни ко брод.Можеш како хоћеш,али нећеш докле хоћеш.

Оставите одговор