Турска уточиште за хиљаде Сиријских избјеглица

Бежећи од офанзиве сиријске војске, Сиријци су у великом броју прелазили границу са Турском и пронашли уточиште у избјегличким камповима ограђеним бодљикавом жицом у којима су већ хиљаде њихових сународника. Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган оптужио је режим сиријског предсједника Башара Асада за „дивљаштво”, али је навео да ће покушати да допре до сиријског лидера […]

уторак, јун 14, 2011 / 08:37

Бежећи од офанзиве сиријске војске, Сиријци су у великом броју прелазили границу са Турском и пронашли уточиште у избјегличким камповима ограђеним бодљикавом жицом у којима су већ хиљаде њихових сународника.

Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган оптужио је режим сиријског предсједника Башара Асада за „дивљаштво”, али је навео да ће покушати да допре до сиријског лидера у покушају да помогне решењу кризе у тој земљи.

Упркос томе, око 7.000 сиријских избјеглица у Турској каже да очекује од владе њихове земље само још „веће насиље и наношење бола”.

Избјеглице су похрлиле у Турску бежећи од офанзиве сиријске војске која је послала елитне снаге, уз подршку хеликоптера и тенкова, у северни град Џиср ал-Шугур, наводећи да је он био под контролом „наоружаних људи” који су прошле седмице убили 120 полицајаца.

Војска, предвођена Асадовим братом, преузела је јуче контролу над градом након чега су становници почели да беже.

Џиср ал-Шугур, град од око 50.000 људи који се налази на 20 километара од границе са Турском, углавном је напуштен. Један од избјеглих рекао је да је град разорен.

Турске власти су забраниле медијима да уђу у избјегличке кампове и, како оцењује АП, изгледа да Анкара покушава да „заташка” кризу упркос Ердогановом обећању да ће ускоро разговарати са Асадом.

Побуна у Џиср ал-Шугуру представљала је једну од најозбиљнијих претњи Асадовом режиму од како су протести против њега почели средином марта.

Асад је направио неке уступке, међу којима је и укидање полувековног ванредног стања, али су се демонстрације наставиле, а демонстранти наводе да неће отићи са улица док предсједник не напусти власт.

Од почетка протеста у Сирији убијено је више од 1.400 демонстраната, а око 10.000 је приведено, наводе активисти за људска права.

Сиријска влада тврди да је у истом периоду погинуло 500 припадника безбедносних снага, укључујући и 120 њих прошле недеље у Џиср ал-Шугуру, иако је режим негирао да у том граду постоји побуна.

Неке избјеглице у Турској навеле су да војска убија војнике који одбијају да пуцају на демонстранте.

Сирија је данас увела забрану путовања за једног од предсједникових рођака, што је потез, како оцењује АП, којим Асад жели да покаже да је озбиљан у намерама да истражи крвопролиће у земљи.

Државна новинска агенција САНА навела је да се ради о генералу Атефу Наџибу, који управља оделом за безбједност у јужној провинцији Дари у којој су и почели протести у марту. Наџибу је забрањено путовање због евентуалног сведочења о догађајима у Дари.



Оставите одговор