Турска гурнула сиријске Курде у загрљај Дамаску

Након што их је Америка после одлуке предсједника Доналда Трумпа оставила на цједилу и препустила турској инвазији, вође сиријских Курда објавиле су да су склопили договор с Дамаском о распоређивању сиријске војске близу турске границе.

понедељак, октобар 14, 2019 / 16:08

Снаге сиријске владе ушле су у сјеверни сиријски град Табку, јавила је сиријска државна новинска агенција Сана, док је Сиријска опсерваторија за људска права извијестила да су снаге сиријске владе ушле у Аин Ису на сјеверу Сирије.

Сана је извијестила да су осим у Табку и ваздушну базу која носи исто име, сиријске трупе ушле у још неколико села у јужним дијеловима провинције Рака.

Табка је претходно била упориште екстремистичке Исламске државе, пренио је АП.

Сиријска телевизија је извијестила о улажењу снага сиријске владе у Аин Ису, а на снимку се могу видјети становници који поздрављају долазак сиријских трупа, пренио је Ројтерс.

Снаге сиријске владе ушле су претходно и у Тал Тамр, град на сјеверу земље у близини границе са Турском, да би се, како је јутрос јавила сиријска новинска агенција, "супротставиле турској агресији”, преноси Танјуг.

Сиријска агенција Сана је то извијестила кратко, не наводећи детаље.

Становници Тал Тамра, који се налази на око 20 километара од границе са Турском, поздравили су долазак сиријских снага, пренио је АП.

У извјештају се не наводи из које области је сиријска војска дошла у тај град.

То се дешава након што су сиријски Курди објавили да ће радити са централном владом у Дамаску на одбијању турске офанзиве на сјеверу Сирије.

У тој великој промјени савезника, како преноси АП, курдске снаге ће се размјестити "раме уз раме” са владиним трупама дуж сиријске границе.

То је саопштено неколико сати пошто су званичници САД рекли да ће америчке трупе напустити сјевер Сирије, због "хаоса који је изазвала турска офанзива”.

Обрт није био потпуно неочекиван. Вође сиријских Курда су и раније, у тренуцима када су турске снаге и сиријски побуњеници под њиховим руководством вршили офанзиве против њих, најављивали да ће морати склопити договор с режимом Башара ал-Асада и ставити се под његову заштиту, односно под заштиту његовог моћног савезника – Русије.

Ердоган: Неће бити проблема…

Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да не мисли да ће се појавити проблеми у сиријском Кобанију после размјештања сиријске војске дуж границе, наводећи да је руски предсједник Владимир Путин показао "позитивни приступ”.

У обраћању новинарима прије пута у Азербејџан, Ердоган је рекао да ће Турска наставити да примјењује своје планове о насељавању арапског становништва у градове на сјеверу Сирије.

Турски предсједник је повлачење америчких војних трупа са севера Сирије оцијенио као "позитиван корак”, али је критиковао данас НАТО савезнике који разматрају проширење ембарга на оружје против Турске.

Ердоган је у Истанбулу рекао да је разговарао са њемачком канцеларком Ангелом Меркел и британским премијером Борисом Џонсоном, истичући да нико од њих двоје "не зна истину” о турској операцији, као и да су под "озбиљним притиском дезинформација”, пренио је АП.

Лидери Европске уније разматрају проширење ембарга на оружје против НАТО савезнице Турске у знак протеста због њене офанзиве против курдских снага у северној Сирији.

Холандски министар спољних послова Штеф Блок изјавио је на састанку шефова дипломатија ЕУ у Луксембургу "да се напад на сусједну земљу противи међународном праву и Турска, као и свака друга држава, мора да поштује међународно право”.

Њемачка, Француска и Холандија су већ суспендовале продају оружја Турској.

Француски министар спољних послова Жан-Ив ле Дријан је позвао Сједињене Државе да сазову састанак међународне коалиције против Исламске државе, упозоравајући да би хаос који је изазвала турска офанзива могао да оживи опасност од те терористичке групе.



Оставите одговор