Требиње: Штрајк завршен отказима

Поjелом радних књижица за 45 радница завршен је штрајк у требињском "Трендтексу", текстилном предузећу у којем је од половине октобра па до данас отказе добило око 100 радника.

четвртак, новембар 3, 2016 / 16:23

Поjелом радних књижица за 45 радница завршен је штрајк у требињском "Трендтексу", текстилном предузећу у којем је од половине октобра па до данас отказе добило око 100 радника.

Раднице "Трендтекса", њих 38 које су имале рјешења на неодређено вријеме и седам којима је истекао уговор, преузеле су своје радне књижице и нису жељеле да се врате на посао, јер је послодавац одбио све њихове захтјеве.

"Руководство није могло да нам изађе у сусрет са једним слободним даном у неђељи, осмочасовним радним временом, минималним топлим оброком и неком пристојном платом и добили смо књижице. Они су нама само нудили рад; само да радимо, па колико нам дају", каже Гордана Руњевац, бивша радница "Трендтекса".

"Ми смо спремни за рад, само за нормалног послодавца који ће да поштује минималан услове радника", истакла је Слободанка Пикић, бивша радница "Трендтекса".

Од првог дана штрајка раднице су се жалиле на стална повећења норми.

"Почели смо да радимо са 80 комада комбинезона, након пола године они су подигли норму на 130, потом на 150, па на 180, па до 220. Они сада траже 220 комада у једној производној линији која броји 22 радника, а операција има 75. Свака жена би требало да ради по 3 или 4 операције", рекла је Гордана Руњевац.

На другој страни, руководство "Трендтекса" има своју причу коју поткрепљује Законом. Директор Сенка Старчевић тврди да им није била жеља да подијеле оволико отказа, али ни да прихвате услове радница које су биле у штрајку. Према њеним ријечима, норма се не мјери у комадима него у минутама и то тако што се од радника захтјева да у току дана ефективно раде од 350 до 400 минута, а са првих 12 жена раскинути су уговори јер то нису успјеле да постигну.

"Циљ `Трендтекса` није био давање оволико отказа. Десило се да је 16. октобра истекао уговор о раду 38 запослених, са њих 12 се није продужио због лоше продукативности, а све ово накнадно што је дошло потекло је од њих самих зато што су прекинуле производњу", тврди Сенка Старчевић, директор "Трендтекса".

Ипак, раднице тврде да је хаос у у фирми почео када се појавила инспекција рада, која је приликом контроле констатовала бројне неправилности, међу којима је био и наведени прековремени рад и онемогућавање радницама да имају слободан дан.

"Послије инспекције рада почео је хаос у производњи. Ми смо криви што је инспекција дошла, ми смо пријавили неправилности, ми нећемо да радимо 10 сати. Тих првих 20 отказа који су они подијелили једноставно је била опомена – мораш да радиш како ја кажем иначе те чека иста судбина", каже Гордана Руњевац.

Руководство каже да ријешава примједбе републичког инспектора, те тврди да је производња у овом предузећу настављена са 42 радника, а да је радницама које су остале без посла и даље остављена могућност да се врате за машине.



Оставите одговор