Торцидаши враћени са српске границе

Око 200 "Бед блу бојса" кренуло јутрос за Београд на утакмицу полуфинала Европског првенства у рукомету. Са њима и хрватски полицајци. Два аутобуса са припадницима "Торциде" враћена са границе. Око 200 навијача, припадника навијачке групе "Бед Блу Бојс" кренуло је јутрос за Београд, а с њима до главног града Србије путују и хрватски полицајци. У […]

петак, јануар 27, 2012 / 15:07

Око 200 "Бед блу бојса" кренуло јутрос за Београд на утакмицу полуфинала Европског првенства у рукомету. Са њима и хрватски полицајци. Два аутобуса са припадницима "Торциде" враћена са границе.

Око 200 навијача, припадника навијачке групе "Бед Блу Бојс" кренуло је јутрос за Београд, а с њима до главног града Србије путују и хрватски полицајци.

У међувремену, српска полиција је вратила са границе два аутобуса са припадницима "Торциде", јер нису имали улазнице.

Хрватски медији јављају да су припадници навијачке групе "Бед Блу Бојс" кренули организовано аутобусима из Загреба за Београд око 10.30.

Навијачи путују у три аутобуса, уз полицијску пратњу. Очекује се да их на граници са Србијом преузме српска полиција, али и да дио хрватских полицијаца остане у пратњи.
Вечерњи лист на свом порталу наводи да су хрватски специјалци прије поласка детаљно прегледали и фотографисали навијаче, те да их прати десетак специјалаца.

Дио BBB навијача има, а дио нема карте за вечерашњу полуфиналну утакмицу Европског рукометног првенства Хрватска-Србија, наводе медији.



0 КОМЕНТАРА

  1. ‎“Stadioni su postali lomače na kojima treba da sagori nagomilana srdžba „nižih slojeva“, mesta na kojima se održavaju svojevrsne psihoterapeutske seanse koje pretpostavljaju nasilje. Na njima se vladajuća klasa obračunava sa „masama“ tako što nastoji da uništi njihov „negativni“ energetski naboj koji bi, kada bi se uobličio u organizovanoj političkoj akciji, mogao da se „izlije“ u društvenom prostoru i ugrozi stabilnost uspostavljenog poretka. Obračun kapitala i vladajućih političkih grupa sa „masama“ na stadionima je način da se radnici i radnička omladina drže pod kontrolom da bi se sprečilo rasplamsavanje klasnog sukoba. Pomoću „sportskih spektakala“ postiže se marginalizacija i getoizacija potlačenih, obespravljenih, odbačenih. Sport je postao jedan od najvažnijih „sigurnosnih ventila“ „demokratije i kao takav najmilije čedo kapitala i politike. Kao što je to još „stari, dobri“ Kuberten govorio, sa sportom treba „neutralisati“ pritiske koji dolaze od nezadovoljnog radništva, lekcija koju su dobro naučili kako („real-socijalistička“) birokratija, tako i kapitalisti.“ http://www.borenje.info/baza-znanja/razno/sport-i-nasilje.html

  2. „Stadioni su za mlade postali svojevrsne škole divljaštva. Oblik stadiona, visoka žičana ograda, policijski kordoni, pendreci, iskežene čeljusti policijskih pasa, sapi i kopita dresiranih konja, borna kola i vodeni topovi – sve to neodoljivo podseća na koncentracioni logor. Stadion je slika nasilja i poziv na nasilje. To je ambijent koji svojim izgledom sugeriše mladima da nisu ljudi i da se od njih ni ne očekuje ljudsko, nego vandalsko ponašanje. Izgled stadiona je od prvorazrednog značaja za stvaranje slike mladog čoveka o samome sebi, za uništavanje njegovog ljudskog samopoštovanja. Istovremeno, samom pojavom na stadionima mladi stiču status koji je određen samom prirodom stadiona, kao i prirodom sportskog „spektakla“, postaju „huligani“, što znači društveni otpadnici i kao takvi „neprijatelji duštva“. Kada se zna da je stadion postao glavno mesto za okupljanje mladih, onda je jasna sva pogubnost javnog pojavljivanja i formiranja ličnosti u takvom ambijentu. I upravo u takvoj sredini mladi na najneposredniji način „dolaze u kontakt“ sa vladajućim poretkom koji se legitimiše kao „zaštitnik društva od antidruštvenog ponašanja“; sa vladajućim društvenim vrednostima („slava“, novac) koje su otelotvorene u sportskim „zvezdama“; sa opšte-vladajućom moći kapitala koja se pojavljuje u obliku reklama koje stvaraju obruč oko terena; kao i sa takmičenjem i rekordomanijom – osnovnim principima na kojima počiva kapitalističko društvo. Na stadionima se, ustvari, ogleda pravi odnos vladajućeg poretka prema mladima: što im se, u svakodnevnom životu, pruža manja mogućnost za ljudsku afirmaciju na ljudski način, to su žičane ograde višlje, a policijski kordoni zbijeniji.

    Na stadionima se, za veliki broj mladih koji potiču iz nižih društvenih slojeva, definiše njihov budući društveni položaj. Njih pripremaju da zauvek ostanu na „drugoj strani“, iza žičane ograde koja razdvaja one koji se, pod blještavim sjajem reflektora i u zagrljaju simbola njihovih kapitalističkih mecena, bore za „prave vrednosti“, od onih koji su, kao buduća „prljava“ radna snaga, svedeni na bezobličnu „navijačku masu“ čija je „šansa“ u životu svodi na divljanje na tribinama. Položaj mladih na stadionima simboliše njihovu getoizaciju u društvu u odnosu prema odnosima, procesima i institucijama koje određuju njihovu egzistenciju i društveni položaj. Najgore je to što mladi iživljavanje neslobode, odbačenosti, obezvređenosti, očajničko nastojanje da se približe vladajućim vrednostima koje su osnov za njihovo ljudsko obezvređivanje, doživljavaju kao „slobodu“. Stadion postaje otelotvorenje njihovih želja, mesto na kome mogu da pokažu da su „neko“, da postoje. “ http://www.borenje.info/baza-znanja/razno/sport-i-nasilje.html

  3. „Kada su „Sveci“ iz Nju Orleansa nedavno postali šampioni NFL-a, prvi u dugoj istoriji osvojivši Super boul, mediji su svakodnevno prikazivali njihove navijače, mlade, starije, žene, decu kako pred kamerama plaču od oduševljenja. Kako su sami svedočili, posle svega što se desilo njihovom gradu ponovo su mogli da osete barem malo digniteta. Ta pobeda je za njih bio katarzički doživljaj, ili makar trenutno „oslobođenje“ od bola i patnje koje im je prouzrokovao uragan Katrina i,možda još više, nezainteresovanost američkih vlasti za njihovu sudbinu.“

    http://www.politika.rs/rubrike/Sport/sportske-price/Sport-kao-opijum-za-mase.lt.html

    http://www.politika.rs/rubrike/Sport/sportske-price/Sport-i-seksualnost.lt.html

    http://www.politika.rs/rubrike/Sport/sportske-price/Takmicharsko-drushtvo-eliminishe-neprilagodljive.lt.html

    Nije loš ni Ergić

Оставите одговор