Толкину би било занимљиво: Код Прокупља пронађен прстен стар 7.000 година

На неолитском налазишту Плочник код Прокупља археолози су пронашли метални прстен, стар 7.000 година за који процјењују да је из периода самог почетка металургије у свијету. “Прва појава коришћења метала у свијету регистрована је на подручју Србије, на локалитетима Плочник и Беловоде. Када је почела производња метала и на који начин је произведен први метал […]

петак, август 9, 2013 / 19:33

На неолитском налазишту Плочник код Прокупља археолози су пронашли метални прстен, стар 7.000 година за који процјењују да је из периода самог почетка металургије у свијету.

“Прва појава коришћења метала у свијету регистрована је на подручју Србије, на локалитетима Плочник и Беловоде.

Када је почела производња метала и на који начин је произведен први метал питања су о којима се расправља у протеклих 200 година. Ми очекујемо да одговор нађемо на основу налаза на Плочнику”, рекао је агенцији Бета енглески археолог Бен Робертс, који ради на локалитету у Плочнику.

Прстен је пронађен данас у једној од неколико кућа из периода неолита, коју су археолози открили прошле године, а сада су настављена археолошка истражвања у њеној унутрашњости. У археолоским истраживањима на Плочнику, која су почела прије неколико дана, учествују стручњаци из области археологије, археометалургије и изотопских анализа из Енглеске и Италије, предвођени археологом из Прокупља Јулком Кузмановић-Цвековић и археологом из Београда Душаном Шљиварем.

Археолог Јулка Кузмановић-Цветковић рекла је да се ускоро планира експеримантална проба производње метала, на начин како се то радило у неолиту, прије 7.000 година, као и детаљна анализа металног прстена, који је данас откривен. Археолошка истраживања на том локалитету ће трајати мјесец дана, а половином августа, археолозима ће се прикључити њихове колеге из Русије, Тајланда, Кине, Немачке и Шпаније.

Пројекат археолошких истраживања на Плочнику под називом Развој металургије у Евроазији финансира Влада Велике Британије, са око 1,5 милиона динара, за ову сезону.

Више о Плочнику:

Плочник: Село у Србији које мијења историју



Оставите одговор