Токио – најбезбједнији град на планети
Осим, за неке, застрашујуће чињенице да у урбаном гротлу Токија живи чак 38 милиона становника, све друго у главном граду Јапана је безопасно. Према новом истраживању британског недељника Економист, овај мегаполис понио је титулу најсигурнијег града на свијету. После мјерења чинилаца из четири области: дигитална безбједност (заштита од сајбер криминала), санитарна сигурност (од питања хране […]

Осим, за неке, застрашујуће чињенице да у урбаном гротлу Токија живи чак 38 милиона становника, све друго у главном граду Јапана је безопасно. Према новом истраживању британског недељника Економист, овај мегаполис понио је титулу најсигурнијег града на свијету.
После мјерења чинилаца из четири области: дигитална безбједност (заштита од сајбер криминала), санитарна сигурност (од питања хране до броја љекара и опремљености болница), инфраструктурна и лична безбједност (број убистава, уличних крађа и других облика нелегалних активности), закључак је да је Токио најбезбједнији на планети.
За овим градом слиједе Сингапур и Осака и два европска града – Стокхолм и Амстердам. На шестом мјесту листе најбезбједнијих градова у свијету је Сиднеј, а потом су рангирани Цирих, Торонто, Мелбурн и последњи у групи топ 10 – Њујорк. У студији је рангирано 50 градова, а на самом зачељу листе најсигурнијих нашла се индонежанска Џакарта, која има око 10 милиона становника. Њој друштво на дну листе праве Мексико Сити, Ријад, Техеран и Јоханесбург.
Интересантно је да се Лондон нашао на 18. мјесту, Брисел на 22. позицији, Париз на 23. мјесту, Рим на 27. мјесту, а Москва на 43. позицији. Београда нема на овој листи магазина „Економист”.
Како извјештавају свјетски медији, спроведено истраживање је врло опширно и темељно. Али редакција је саопштила, што је пренијела агенција Бета, да су њени чланови баратали статистичким подацима, а да се ти подаци не могу мјерити са личним осјећајем сигурности.
У традиционалном рангирању градова по безбједности, последњих година значајно мјесто поклања се дигиталној безбједност – прије свега: учесталости крађа идентитета на интернету и другим факторима безбједности у виртуелном свијету без којег онај стварни, данас у тако великим градовима не може да се замисли а камоли функционише.