То је Хрватска: Санадеру већа казна него Главашу

Бивши премијер Хрватске и некадашњи предсједник ХДЗ Иво Санадер кажњен је са десет година затвор по оптужници која га терети за ратно профитерство и примање мита, првостепена је пресуда коју је јуче изрекло судско вијеће Жупанијског суда у Загребу. По обједињеној оптужници Санадер, који је, иако није морао, присуствовао изрицању пресуде, оптужен је за ратно […]

уторак, новембар 20, 2012 / 21:55

Бивши премијер Хрватске и некадашњи предсједник ХДЗ Иво Санадер кажњен је са десет година затвор по оптужници која га терети за ратно профитерство и примање мита, првостепена је пресуда коју је јуче изрекло судско вијеће Жупанијског суда у Загребу.

По обједињеној оптужници Санадер, који је, иако није морао, присуствовао изрицању пресуде, оптужен је за ратно профитерство, односно за узимање 3,61 милиона куна (460.000 евра) провизије од Хипо банке 1994. године, у вријеме рата када је био заменик шефа дипломатије.

Оптужница га је теретила и да је као премијер примио 10 милиона евра мита од мађарске компаније „Мол” како би преузела управљачка права у „Ини”, али је суд утврдио да је Санадер примио пет милиона евра од челника „Мола”. Због узимања 3,61 милиона куна провизије од аустријске Хипо банке средином деведесетих Санадер је добио три и по године затвора, а седам и по година пресуђено му је због узимања мита од челника „Мола” у замјену за препуштање управљачких права у „Ини”.

Судско вијеће загребачког Жупанијског суда, којем је предсједавао Иван Турудић, изрекло му је јединствену казну затвора од 10 година.

Према неправоснажној пресуди, некада најмоћнији човек у држави дужан је да врати незаконито прибављен 41,1 милион куна односно око 5,5 милиона евра.

Фронтал паралела

Жупанијски суд у Загребу осудио је Главаша на осам година затвора за ратни злочин над српским цивилима у Осијеку 1991. године, а затворску казну издржава у Мостару.

Главаша је загребачки Жупанијски суд је прогласио кривим у два случаја, за убиство најмање 10 српских цивила на обали Драве током 1991. и 1992. године, и за затварање петоро и убиство двојице српских цивила у сједишту секретаријата за народну одбрану, коме је Главаш као руководилац одбране Осијека тада био на челу.



Оставите одговор