Телеком Српске и Сименс потписали уговор мимо тендера

Један од најважнијих уговора због којег аустријски истражиоци истражују "Сименс Аустрија" односи се на посао изградње интелигентне платформе за "Телеком Српске", сазнају "Независне". Уговор вриједан 15,7 милиона тадашњих њемачких марака су 1. августа 2001. године у Требињу потписали Жељко Јунгић, тадашњи директор "Телекома Српске", и Габор Ковач, директор продаје "Сименса Аустрија" за регион југоисточне Европе. […]

субота, јул 6, 2013 / 20:12

Један од најважнијих уговора због којег аустријски истражиоци истражују "Сименс Аустрија" односи се на посао изградње интелигентне платформе за "Телеком Српске", сазнају "Независне".

Уговор вриједан 15,7 милиона тадашњих њемачких марака су 1. августа 2001. године у Требињу потписали Жељко Јунгић, тадашњи директор "Телекома Српске", и Габор Ковач, директор продаје "Сименса Аустрија" за регион југоисточне Европе. Уговор је потписан без тендера, директном погодбом, иако је тада важио Закон о набавци роба, услуга и уступању радова, по којем је било обавезно расписивање тендера.

Иако је, како су "Независне" тада писале, посао завршен са пет мјесеци закашњења у односу на ставке уговора, посао је "Сименсу" у потпуности исплаћен мјесец дана прије техничког пријема.

Истражиоци Државног тужилаштва Аустрије за корупцију и привредни криминал из Беча истражују да ли су реализацију овог и још неколико уговора менаџери "Сименса" "потпомогли" фиктивним плаћањем консултантских услуга, односно, како се сумња, платили мито за сада непознатим лицима у РС да би "Телеком" потписао овај уговор.
"Независне" су у четвртак упутиле дописе на надлежне адресе како бисмо добили на увид све те уговоре који су потписани са аустријским дијелом "Сименса", и до закључења овог броја нисмо добили одговоре.

Према сазнањима која имамо, најчудније од свега у овом уговору из Требиња је чињеница да је исплата прве рате уговора почела прије монтаже платформе, те да је Комисија МОБИ’С-а након техничког пријема констатовала да "није могуће остварити припејд роминг", односно да је платформа била нефункционална.

Миленко Врачар, који је тада био на челу Министарства финансија РС, које је дало сагласност на потписивање уговора, у петак нам се није јављао на мобилни телефон. У интервјуу "Независним", који је дао 6. августа 2003. године, тврдио је да није одобрио потписивање овог уговора.

"Могуће је да је неко из Министарства финансија РС дао одобрење за уговор јер је (Бранко) Докић (тадашњи министар саобраћаја и веза РС) инсистирао да се тај уговор одобри и реализује преко Кристал банке", рекао је тада Врачар.

Докић нам се у петак јавио на телефон, али је кратко рекао да нема ништа да каже на ову тему и прекинуо везу. Он је 2003. тврдио да са овим уговором нема никакве везе.



0 КОМЕНТАРА

  1. A ugovor sa „Poštama Srpske“ o izgradnji „bek bon mreže“, koji je iznosio oko 4 miliona KM? Ljudi koji su bili u komisiji za odabir najpovoljnijeg ponuđača su kasnije angažovani i plaćeni od Simensa za „navodno“ učešće u projektu…

    Projekat je trebao biti završen 2009-e godine, ali ni do danas nije izvršen tehnički prijem.
    Simensu je uredno isplaćeno čak i više od potpisanog ugovora?

  2. Господине администраторе, надам се да ћеш регистровати овај испад Декија. Дјечко реагује врло нервозно
    Ја сам само навео чињеницу да су министри из ПДП-а били одгповорни за штетан уговор са Сименсом. Зашто нису традили свој посао?

    Сачекаћу извјесно вријеме да видим да ли ће администрација опоменути овог Декија. Ако у току дана не реагујете бићу принуђен да му вратим мило за драго и немојте онда да причате да је Симо некултуран. Ипак сам ја стара гарда којој су узоро високопозиционирани српски оилитичари
    http://www.youtube.com/watch?v=gG4RzGvkZXA

Оставите одговор