Телебак: Имамо посла са полуписменим људима

Језик је за сваког појединца огледало опште културе, а ми данас на сцени имамо полуписмене људе који не познају свој језик, сматра лингвиста Милорад Телебак. "Језик је све. На језику мислимо, језиком се изражавамо, на њему формирамо своју мисао, њиме комуницирамо са сународницима. То је оруђе националне културе. Без језика не бисмо знали шта је […]

понедељак, септембар 26, 2011 / 14:19

Језик је за сваког појединца огледало опште културе, а ми данас на сцени имамо полуписмене људе који не познају свој језик, сматра лингвиста Милорад Телебак.

"Језик је све. На језику мислимо, језиком се изражавамо, на њему формирамо своју мисао, њиме комуницирамо са сународницима. То је оруђе националне културе. Без језика не бисмо знали шта је било, шта јесте, а камоли шта ће бити", рекао је Срни Телебак поводом 26. септембра – Европског дана језика.

Он каже да је цијела духовност у језику и због његовог значаја како за народ тако и за појединца, па је потребно свој стандардни језик учити у школи.

"Стандард је изнад свакога матерњег говора и дијалекта. Нико се не рађа са стандардним језиком као матерњим говором, па према томе мора да га учи. Нажалост, то се код нас не ради барем не 30 до 40 посљедњих година. Језик се не учи, а језик је граматика и правопис", истиче Телебак.

Према његовим ријечима, због тога нам се дешава да на сцени имамо полуписмене људе.

"Када научимо свој језик, онда треба да учимо и друге језике, јер без знања свог језика не можемо учити друге језике", истиче Телебак и наглашава да на матерњем језику свакодневно мислимо и изражавамо се, а да се страним језицима тек повремено служимо.

Он напомиње да данас у свијету постоји око 6 000 језика, а у Европи око 160 језика и указује да ће језик изумријети ако се не његује, не воли и не учи.

У Народној и Унверзитетској библиотеци Републике Српске у Бањој Луци одржава се централна манифестација Европског дана језика с циљем да се публика свих узраста заинтересује за учење језика, док су у школама и вртићима организоване радионице енглеског, француског, италијанског, шпанског и њемачког језика.

Покровитељ Европског дана језика је Министарство просвјете и културе Републике Српске, а организацију је помогао Савјет Европе.

Основни циљеви Европског дана језике су међукултурализам, вишејезичност, поштивање и његовање језичке разноликости. Тај дан се, према одлуци Савјета Европе, обиљежава сваке године 26. септембра.

Први пут је обиљежен 2001. године, која је била Европска година језика.

Европски дан језика се обиљежава у 47 земаља Европе.



0 КОМЕНТАРА

  1. herc64, 26.09.2011. 20:39:31 [15087]
    meni se cini da se ovaj razumije u jezik ko kuzmanovic u pravo.sto bi se reklo dete nema pojma.

    Не знам колико се Кузмановић разумије у право, али господин Телебак је изузетан стручњак на свом пољу. Ако си, макар мало, пратио његов рад, читао његове књиге, не можеш да тврдиш да „нема појма“.

    Једина емисија која је била пристојна на оној режимској телевизији (на којој нико не поштује правила српског језика и на којој су преводи пуни кроатизама и латинице!)је била „Говоримо српски“. Једино због ње ми није било жао да плаћам претплату:-)

  2. Све похвале професору Телебаку, за његов рад!Можда је био намјерно благ(због своје културе) у оцјени да имамо посла са полуписменим. Могло би се рећи и са неписменим. Кад слушамо водитеље и новинаре на разним телевизијама, ако се бар мало разумијемо у наш језик,треба да нас заболе уши.Њихови нагласци су као да немају ни један дан у школи.Политичари још неписменији, а сувишно би било расправљати о писмености „господе“која пишу коментаре.

  3. Ne komplikuj komplikovani.Nepismenima i polupismenima ne bi pomogla nikakva reforma pravopisa.Rastavljanje riječi na kraju reda je nastavno gradivo do četvrtog razreda oš.
    Ako ime nečije napišem malim slovom to je zbog toga što je dotična persona za mene mala. Ili obratno.
    Pa, u trendu je, moderno kazano IN je nepismen, kočijaškoprostačkograndovski TIP.
    Pismeni, obrazovani i kulturni su odavno u autu.

Оставите одговор