Телебак: Имамо посла са полуписменим људима
Језик је за сваког појединца огледало опште културе, а ми данас на сцени имамо полуписмене људе који не познају свој језик, сматра лингвиста Милорад Телебак. "Језик је све. На језику мислимо, језиком се изражавамо, на њему формирамо своју мисао, њиме комуницирамо са сународницима. То је оруђе националне културе. Без језика не бисмо знали шта је […]
Језик је за сваког појединца огледало опште културе, а ми данас на сцени имамо полуписмене људе који не познају свој језик, сматра лингвиста Милорад Телебак.
"Језик је све. На језику мислимо, језиком се изражавамо, на њему формирамо своју мисао, њиме комуницирамо са сународницима. То је оруђе националне културе. Без језика не бисмо знали шта је било, шта јесте, а камоли шта ће бити", рекао је Срни Телебак поводом 26. септембра – Европског дана језика.
Он каже да је цијела духовност у језику и због његовог значаја како за народ тако и за појединца, па је потребно свој стандардни језик учити у школи.
"Стандард је изнад свакога матерњег говора и дијалекта. Нико се не рађа са стандардним језиком као матерњим говором, па према томе мора да га учи. Нажалост, то се код нас не ради барем не 30 до 40 посљедњих година. Језик се не учи, а језик је граматика и правопис", истиче Телебак.
Према његовим ријечима, због тога нам се дешава да на сцени имамо полуписмене људе.
"Када научимо свој језик, онда треба да учимо и друге језике, јер без знања свог језика не можемо учити друге језике", истиче Телебак и наглашава да на матерњем језику свакодневно мислимо и изражавамо се, а да се страним језицима тек повремено служимо.
Он напомиње да данас у свијету постоји око 6 000 језика, а у Европи око 160 језика и указује да ће језик изумријети ако се не његује, не воли и не учи.
У Народној и Унверзитетској библиотеци Републике Српске у Бањој Луци одржава се централна манифестација Европског дана језика с циљем да се публика свих узраста заинтересује за учење језика, док су у школама и вртићима организоване радионице енглеског, француског, италијанског, шпанског и њемачког језика.
Покровитељ Европског дана језика је Министарство просвјете и културе Републике Српске, а организацију је помогао Савјет Европе.
Основни циљеви Европског дана језике су међукултурализам, вишејезичност, поштивање и његовање језичке разноликости. Тај дан се, према одлуци Савјета Европе, обиљежава сваке године 26. септембра.
Први пут је обиљежен 2001. године, која је била Европска година језика.
Европски дан језика се обиљежава у 47 земаља Европе.
Jezicki eksperti sjede u kancelarijama i pisu pravila, i tako provedu svoje zivote u proucavanju i normiranju, ali ja NEMAM citav zivot da bacim na ucenje komplikovane gramatike i pravopisa.
Mislim da su „eksperti“ zaboravli da jezik sluzi za komunikaciju!
Па јесу ли ти људи завршили основну школу?Што су спавали на часовима граматике.Како сам ја као странац научио српски беспријекорно,мајку ти Божју?
meni se cini da se ovaj razumije u jezik ko kuzmanovic u pravo.sto bi se reklo dete nema pojma.
u školama i vrtićima organizovane radionice engleskog, francuskog, talijanskog, španskog i njemačkog jezika.
Pokrovitelj je Ministarstvo za prosvjetu i kulturu RS.
A, GDJE JE RUSKI JEZIK ?
ili se mi to dodvoravamo fašistima pa ne smijemo učiti našu djecu da govore ruskim jezikom?
Ехеее… Мој професоре…(нема овдје емотикона за плач и ридање)
herc64, 26.09.2011. 20:39:31 [15087]
meni se cini da se ovaj razumije u jezik ko kuzmanovic u pravo.sto bi se reklo dete nema pojma.
Не знам колико се Кузмановић разумије у право, али господин Телебак је изузетан стручњак на свом пољу. Ако си, макар мало, пратио његов рад, читао његове књиге, не можеш да тврдиш да „нема појма“.
Једина емисија која је била пристојна на оној режимској телевизији (на којој нико не поштује правила српског језика и на којој су преводи пуни кроатизама и латинице!)је била „Говоримо српски“. Једино због ње ми није било жао да плаћам претплату:-)
Све похвале професору Телебаку, за његов рад!Можда је био намјерно благ(због своје културе) у оцјени да имамо посла са полуписменим. Могло би се рећи и са неписменим. Кад слушамо водитеље и новинаре на разним телевизијама, ако се бар мало разумијемо у наш језик,треба да нас заболе уши.Њихови нагласци су као да немају ни један дан у школи.Политичари још неписменији, а сувишно би било расправљати о писмености „господе“која пишу коментаре.
Дијана, 27.09.2011. 11:16:26
nas narod ima odlicnu izreku za njegov posao:besposlen pop jarice krsti.oce li konacno meni neko objasniti zasto je cirilica srpska a latinica nije.ili zasto je srpski januar, februar itd a sijecanj veljaca nije? ili samo besposleni jebivjetri stoci prodaju muda pod bubrege da ne obracaju paznju na njihove marifetluke?
O, sve pohvale omiljenom čovjeku prof Telebaku. Emisija Govorimo srpski treba često da se reprizira, mada našem narodu, što kaže profesor nepismenom i polupismenom, nikada dosta turskih i španskih serija.
Mozda malo da se reformise gramatika i pravopis, pojednostavi pa bi onda neko i bio pismen ovde… Ko se smatra pismenim neka napise ovde pravila za rastavljanje rijeci na kraju reda, pa da vidimo je li pismen ili ne.
Ne komplikuj komplikovani.Nepismenima i polupismenima ne bi pomogla nikakva reforma pravopisa.Rastavljanje riječi na kraju reda je nastavno gradivo do četvrtog razreda oš.
Ako ime nečije napišem malim slovom to je zbog toga što je dotična persona za mene mala. Ili obratno.
Pa, u trendu je, moderno kazano IN je nepismen, kočijaškoprostačkograndovski TIP.
Pismeni, obrazovani i kulturni su odavno u autu.