Тек сад: Стигло прелиминарно вјештачење несреће у Залужанима
Док породице петорице младих Бањалучана, који су у мају 2012. године погинули у стравичној авионској несрећи у насељу Залужани, чекају да им коначно буде саопштено зашто је дошло до пада летјелице, Тужилаштво БиХ располаже тек прелиминарним резултатима вјештачења, сазнајемо у тој правосудној институцији. Голготи кроз коју већ годинама пролазе сви које је потресла смрт чланова […]

Док породице петорице младих Бањалучана, који су у мају 2012. године погинули у стравичној авионској несрећи у насељу Залужани, чекају да им коначно буде саопштено зашто је дошло до пада летјелице, Тужилаштво БиХ располаже тек прелиминарним резултатима вјештачења, сазнајемо у тој правосудној институцији.
Голготи кроз коју већ годинама пролазе сви које је потресла смрт чланова Падобранског клуба Бањалука још се не назире крај, а у Тужилаштву БиХ наводе да предузимају интензивне активности у раду на овом предмету, односно на утврђивању кривичне одговорности.
"Сада очекујемо да нам буду достављени детаљан извјештај и вјештачење, које ради Факултет за саобраћај и комуникације Сарајево. Након што добијемо детаљно вјештачење, поступајући тужитељ ће моћи донијети одлуку о даљим активностима", навео је Борис Грубешић, портпарол Тужилаштва БиХ.
Омер Кулић, главни истражилац ваздухопловних несрећа у БиХ, подсјећа да је ранија истрага завршена релативно брзо, те да је сва документација која је прикупљена предата Окружном тужилаштву Бањалука, а одатле је прослијеђена у Тужилаштво БиХ.
"Тужилаштво БиХ је покренуло процес и тражило адекватне судске вјештаке који би могли да извјештаче оно што је урадила комисија коју сам ја предводио. Процес је, дакле, настављен пред Тужилаштвом БиХ и ту више нема моје надлежности. На потезу је то тужилаштво", рекао је Кулић.
Овај стручњак сматра да постоје кривци за ту трагедију.
"Тужилаштво БиХ, уколико сматра да има одговорности од стране људи, покреће кривичне пријаве против одговорних особа. А ја као грађанин сматрам да могу да кажем – пазите, погинуло је петоро дјеце! Па, размишљам, неко вози ауто кроз село, згази двије кокошке и одговара за то. Па ваљда неко мора бити одговоран и за ову несрећу", нагласио је Кулић.
Родитељима покојних Алена Црналића (24), Немање Гороње (32), Стефана Карановића (24), Николе Стевића и Срђана Косића, који су погинули у тој несрећи, бол не јењава.
Живко Стевић, Николин отац, рекао је да нема смисла да се истрага спроводи толико дуго, јер је ријеч о пет младих живота, а родитељи не знају апсолутно ништа о узроцима те трагедије.
"Крајње је вријеме да нам коначно макар буде саопштено докле су истражиоци дошли са послом за који су ‘масно’ плаћени, јер нам ово чекање јако тешко пада", рекао је огорчени отац.
Падобранци су, подсјетимо, изгинули пред очима својих родитеља 20. маја 2012. године, а трагедија се догодила иза 13 часова, недуго након полијетања малог спортског авиона типа цесна и то на дијелу стазе за аутомобилске и мото трке у Залужанима.
Према изјавама очевидаца, прво се зачуло брујање авиона у ваздуху, а онда се појавио и дим у авиону.
Очевици су испричали да су након тога видјели како се авион великом брзином обрушава према тлу, те да је након пада летјелица експлодирала. Убрзо су се чули јауци унесрећених родитеља, а ова трагедија забољела је цијелу БиХ и регион.