Тегелтија: Треба штедити на агенцијама

Министарство финансија заједно са 48 агенција Републике Српске у року од 30 дана предложиће план уштеда на свим позицијама за које се процијени да су оствариве до краја ове и у току наредне године, с тим да се неће мијењати субвенције за подстицај пољопривреде, закључено је данас на сједници Владе РС. Потпредсједник Владе РС Нада […]

понедељак, јул 23, 2012 / 15:33

Министарство финансија заједно са 48 агенција Републике Српске у року од 30 дана предложиће план уштеда на свим позицијама за које се процијени да су оствариве до краја ове и у току наредне године, с тим да се неће мијењати субвенције за подстицај пољопривреде, закључено је данас на сједници Владе РС.

Потпредсједник Владе РС Нада Тешановић рекла је да ће ради уштеда, а сходно Економској политици Српске за ову годину, бити угашени републички заводи за просторно планирање и за грађевинарство, док ће Народној скупштини бити упућен допис да анализира рад пет комисија, које су основане на њен захтјев, да би се установило да ли су потребне и може ли се доћи до уштеда.

„На сједници смо договорили и да се споје агенције које се баве сличним дјелатностима, као што су Центар за истраживање ратних злочина са Оперативним тимом за нестале, те агенције за воде обласног ријечног слива Саве и обласног ријечног слива Требишњице и оснује агенција за воде“, рекла је Тешановићева на конференцији за новинаре након тематске сједнице Владе.

Према њеним ријечима, закључено је и да се изврши анализа рада Агенције за шуме, како би се испитала њена оправданост, као и да се споји Агенција за пружање стручних услуга у пољопривреди са Агенцијом за узгој и селекцију у сточарству.

Тешановићева је додала да већина министара сматра да Центар за едукацију судија и тужилаца није неопходан, и да треба направити детаљну анализу његовог рада.

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија рекао је да од 2.977 радника запослених у 48 агенција у Републици Српској, 70 одсто раде у Пореској управи Српске, Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове и Инспекторату, док скоро све остале агенције имају мали број запослених.

„Укупан буџет тих институција износи 154.264.815 КМ, од чега се 62 милиона КМ односи на субвенције које иду преко Министарства пољопоривреде, односно Агенције за аграрна плаћања и преко Секретаријата за вјере, док се на плате запослених троши скоро 70 милиона КМ на годишњем нивоу“, додао је Тегелтија.



Оставите одговор