Тегелтија: Позитивни ефекти повећања стопе пореза већи су од негативних

Позитивни ефекти повећања стопе пореза и доприноса у Републици Српској већи су од негативних, а најзначајније је то што су ванбуџетски фондови у много повољнијој ситуацији него раније, изјавио је министар финансија Српске Зоран Тегелтија. "Основни позитивни ефекат је то што смо наше ванбуџетске фондове довели у много повољнију финансијску ситуацију него што је била […]

понедељак, август 15, 2011 / 09:31

Позитивни ефекти повећања стопе пореза и доприноса у Републици Српској већи су од негативних, а најзначајније је то што су ванбуџетски фондови у много повољнијој ситуацији него раније, изјавио је министар финансија Српске Зоран Тегелтија.

"Основни позитивни ефекат је то што смо наше ванбуџетске фондове довели у много повољнију финансијску ситуацију него што је била прије усвајања ових измјена закона. То омогућава великом броју грађана да своја права која користе кроз те фондове остварују на много сигурнији и ефикаснији начин", рекао је Тегелтија за "Глас Српске".

Према његовим ријечима, негативна посљедица повећања стопа пореза и доприноса је то што је нарасло оптерећење привреде.

Тегелтија је истакао да је збирна стопа оптерећења привреде у РС знатно нижа него у Федерацији БиХ и да је једна од најповољнијих у региону.

Према закључку Народне скупштине РС, извјештај о ефектима ових мјера, закључно са 31. јуном ове године, Министарство финансија требало би да им достави на јесен.

Парламент Српске је у децембру прошле године по хитном поступку усвојио измјене и допуне Закона о порезу на доходак и Закона о доприносима.

Измјенама и допунама Закона о порезу на доходак уведена је јединствена пореска стопа од десет одсто, умјесто дотадашњих осам процената, док су пореске олакшице елиминисане. Измјенама и допунама Закона о доприносима стопа доприноса за пензијско-инвалидско осигурање повећана је са 17 на 18 одсто, за здравствено осигурање са 11,5 на 12,5 одсто, дјечију заштиту са 1,4 на 1,5 одсто, а за осигурање од незапослености са 0,7 на један проценат. На тај начин збирна стопа доприноса повећана је са 30,6 на 33 процента.



Оставите одговор