Тегелтија: Ко зна када ћемо моћи плате вратити на старо

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија изјавио је да у овом тренутку не постоји могућност да плате запослених у јавном сектору у овој години буду враћене на ниво прије смањења. "Наш циљ није смањење плата запослених, него да се маса плата у јавном сектору смањи у односу на проценат учешћа у укупном бруто друштвеном производу. […]

субота, фебруар 2, 2013 / 10:09

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија изјавио је да у овом тренутку не постоји могућност да плате запослених у јавном сектору у овој години буду враћене на ниво прије смањења.

"Наш циљ није смањење плата запослених, него да се маса плата у јавном сектору смањи у односу на проценат учешћа у укупном бруто друштвеном производу. То ћемо постићи када будемо имали позитиван привредни раст", истакао је Тегелтија.

Он је за "Глас Српске" рекао да би у првој половини године требало да буде омогућена регистрација предузећа по принципу "све на једном мјесту".

Говорећи о наметима који гуше привреду, Тегелтија је напоменуо да није реално очекивати да стопа од 10 одсто прихода на доходак буде смањена.

Када је ријеч о приједлозима Свјетске банке и Министарства здравља да у Српској буду уведене акцизе на дуванске производе и алкохолна пића, Тегелтија је навео да би приход од тих акциза био кориштен у систему здравствене заштите, јер су управо људи који користе те производе највећи корисници здравствених услуга.

"Прије доношења било какве одлуке направићемо упоредну анализу како изгледају стопе акциза у сусједним земљама да не бисмо дошли у ситуацију да су наши производи скупљи и да не бисмо правили сиво тржиште", рекао је Тегелтија.



0 КОМЕНТАРА

  1. Znam ja kad. Čim projekat uvaženog profesora koji od stalnog rada i razmišljanja kako da pokrene turizam i insititute u Višegradu ni kosu ne stigne oprati po šest mjeseci, privuče goste i investitore koji će hrleći u bosansku guduru zagušiti sve granične prelaze.

    Ministre Tegeltija, pošto ne znaš kad ćeš ih vratiti na staro, ajde reci hoćeš li izdržati duže od godinu dana da ih ne spustiš još 10%?

    Treći svijete, dobar dan!

    Lijep pozdrav

  2. Ja ću pokušati da ti odgovorim. Ne bih sada da tražim statističke podatke kolike su plate bile u javnom sektoru 2006. i treba li da se vrate baš na taj nivo, ali danas su one i sa ovim smanjenjem još uvijek previsoke u poređenju sa našom privrednom aktivnošću i sigurno će biti smanjivane, osim ako se ne promijeni način vođenja monetarne politike, pa se izazove visoka inflacija čime bi svi dobijali više novca, ali bi dobijeni novac ipak opet imao smanjenu kupovnu moć.

    2013. neće biti rasta privredene aktivnosti i nacionalnog dohotka, neće biti rasta industrijske proizvodnje i izvoza, broj zaposlenih će stagnirati, agregat potražnje i potrošnje u društvu će nastaviti blago da opada što će voditi sve slabijem punjenju budžeta, stanovništvo će biti još malo starije i nesposobnije, biće uposleno još više tupadžija sa tzv. privatnih fakulteta, izvore zaduživanja će biti sve teže naći, a kamate na dug će blago porasti, otplate postojećih dugova će se povećati. Treba pogledati istini u oči – Republika Srpska i Bosna i Hercegovina su ekonomski jako jadne i trenutno nemaju perspektivu.

    Šta će biti (ovo su mogući raspleti, pa neka svako zaokruži ono što mu se sviđa):

    a) Razvezivanje KM i evra i emitovanje KM kao „samostalne“ valute, a tržište bi odredilo kolika će biti njena vrijednost. Da živimo u normalnoj državi i da su političari normalni, ovo bi bio dobar puta ka traženju nekog rješenja, ali bi bio i izvor priličnih problema za sve one koji su zaduženi uz valutnu klauzulu. Pošto živimo u nenormalnoj državi i imamo nenormalne ljude na čelu države, mislim da bi ovo bio jako opasan korak.

    b) RS da bankrotira i prestane plaćati obaveze prema kreditorima. Ovo je rješenje koje se najviše sviđa svim modernim buntovnicima i revolucionarima, ali mi niti smijemo, niti nam dugoročno odgovara da ovako nešto uradimo, jer mi zavisimo od svijeta. Da nema svijeta, ovdje bi se crkavalo od gladi (slično kao u Sjevernoj Koreji, s tom razlikom da mi ne možemo poslati nikakav satelit, niti razvijati oružje)

    c) Nastaviti sa „štednjom“ i dalje smanjujivati plate budžetskim korisnicima.

    d) Budući da će izvori novog zaduživanja biti sve rjeđi, moguće je rasprodati (na određeni broj godina ili trajno) još imovine koja je ostala u našem vlasništvu. Pada mi na pamet elektroprivreda. Pa da još jednom zakartami i zapijemo do prvog u mjesecu.

    Naravno, moguće je da vidimo i neku od kombinacija ponuđenog.

    Ne bojte se, najgore tek dolazi!

    Lijep pozdrav

  3. Dragi moj Immortale, ti to dakako stručno objasniš što ja ne mogu, ali sam odavno osjetio i shvatio da je režimu cilj da RS nestane zajedno sa ljudima koji u njoj žive. Ukazivao sam i ukazujem na to , ali , nažalost, ljudi kasno pale, u prvom redu zahvaljujući uništavanju našeg obrazovanja što je prva stepenica u uništavanju jednoga naroda.To su firči i njegov odabrani ministar neobrazovanja, nenauke i neukosti AntUUUn maestralno odradili. Nažalost!

Оставите одговор