22:13 Најгори: Два деветнаестогодишњака из Белгије ухапшени због кријумчарења мрава18:41 Док се у Украјини хладно ратује, Запад се спрема за повратак на руско тржиште14:21 Џендерлуци из Небеске Србије: Први пут на једном лету, сво особље у авиону биле жене14:17 Лавров: У Сумију смо гађали састанак војних званичника НАТО и режима у Кијеву14:11 Кошарац о високој политици: Русија не утиче малигно, већ ЕУ и бивша америчка администрација13:35 Горан Петронијевић: Неко из Хашког Механизма треба провјерити Караџићево стање у затвору13:32 Ухапшени двадесетчетворогодишњаци у Брчком: Пуцали, па оптужени за покушај убиства13:27 Вашингтон и Брисел сада мало ипак преговарају о тарифама и, кажу, добро им иде18:12 Илон Маск против Опен АИ: У име човјечанства или личног профита?16:09 Киргиски пуковник: НАТО не може да замјени Русију у бившим републикама СССР

Тасовац и Вучић пребацују Танјугово гашење један другом

Министар културе и информисања Србије Иван Тасовац потврдио је данас да је премијер Србије Александар Вучић био против гашења новинске агенције Тањуг, али не и против поштивања закона којим је предвиђено да се држава повуче из власништва у медијима. "Уз пуно поштивање Вучићевих разлога, од којих је судбина 180 запослених у Тањугу вероватно била на […]

четвртак, новембар 5, 2015 / 16:29

Министар културе и информисања Србије Иван Тасовац потврдио је данас да је премијер Србије Александар Вучић био против гашења новинске агенције Тањуг, али не и против поштивања закона којим је предвиђено да се држава повуче из власништва у медијима.

"Уз пуно поштивање Вучићевих разлога, од којих је судбина 180 запослених у Тањугу вероватно била на првом месту, морам да кажем да сам ја био за поштивање закона и свако поступање које је у складу са њим", навео је Тасовац.

Он истиче да то не значи да лично није забринут за запослене у Тањугу, као и све остале запослене у државним медијима који нису нашли купца.

"Међутим, тај лични осећај никако није могао, нити је требало да ме спречи у обављању мог основног посла као министра информисања, а то је, пре свега, доследно спровођење Медијске стратегије, усвојене 2011. године, уз сагласност и учешће свих новинарских и медијских удружења у Србији", навео је Тасовац.

Он подсјећа да је, према тој стратегији, дужност државе била да изађе из власничке структуре медија и омогући фер тржишну утакмицу, као и да су медији имали 15 мјесеци да се припреме за приватизацију, потраже купца или приватизационог савјетника, укључујући и Тањуг.

Тасовац истиче да је медијима у томе могло да помогне и сада "скандализовано" новинарско удружење, те да помоћ државе у том послу нико није тражио претходних 15 мјесеци, чекајући да медијска стратегија пропадне.

"Они који су тражили да се држава склони из медија, сада вичу – не склањај се, остани!", наводи Тасовац и пита зашто они који се толико залажу за Тањуг нису дали понуду за његову куповину или бар помогли да се пронађе купац.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је на сједници Владе је био против гашења Тањуга и прозвао Тасовца да у овом случају "није подметнуо своја леђа, већ његова, као и обично".

Влада Србије донијела је одлуку о правним посљедицама престанка рада Тањуга, имајући у виду да члан 146. Закона о јавном информисању и медијима предвиђа да Закон о Тањугу престаје да важи датумом потписивања купопродајног уговора, односно најкасније 31. октобра.

Агенција за приватизацију организовала је претходних мјесеци два јавна позива за продају Тањуга, који су проглашени неуспјешним, јер није било заинтересованих купаца.



Оставите одговор