Таџикистан ће убити нечиста крв

Сваки трећи брак у Таџикистану склапа се међу блиским рођацима, изјављује Центар за стратешка истраживања при председнику републике. Ако се пракса ендогамије настави, исконско становништво земље може да нестане са лица земље, уверени су експерти. Пре неколико година Министарство здравља већ је предлагало да се законодавно забране породичне везе између браће и сестара у другом […]

четвртак, мај 3, 2012 / 18:48

Сваки трећи брак у Таџикистану склапа се међу блиским рођацима, изјављује Центар за стратешка истраживања при председнику републике. Ако се пракса ендогамије настави, исконско становништво земље може да нестане са лица земље, уверени су експерти.

Пре неколико година Министарство здравља већ је предлагало да се законодавно забране породичне везе између браће и сестара у другом и трећем колену. Ипак парламент је одбацио инцијативу.

Рођачки бракови су катастрофа за нацију. Трећина деце у таквим породицама рађа се са различитим наследним болестима. Већина Таџикистанаца не може себи да дозволи скупо лечење, зато дете постаје оптерећење за породицу, истиче директор Института за акушерство, гинекологију и перинатологију Таџикистана Шамсидин Курбанов.

У породицама формираним између рођака вероватноћа рађања болесне деце је за 25-30% већа. То је већ доказано, сва међународна заједница о томе говори. Деца која се роде са мноштвом урођених поремећаја у већини случајева умиру до две године живота, а преживела стварају различите проблеме како за породицу, тако и за друштво. Ова деца не могу да уче, одрасту како треба, не могу да раде.

Узрок демографске катастрофе која је на помолу је то што већи део становништва живи у планинским регионима. Због слабе економије и лоше саобраћајне инфраструктуре становници ових насеља фактички остају изоловани. Зато број рођачких бракова тамо премашује 50%. У неким регионима, на пример у Хатлонској области на граници са Авганистаном где још увек постоји јак клански систем друштва, постоје прећутна правила: не сме се удавати ћерка ван граница свог рода како се не би умножавало богатство туђе фамилије, објашњава социолог Фируз Саидов.

Постоји таква традиција да се не отуђује створено богатство. Авлод, тачније род, створио је то богатство. И оно по њиховим представама не треба да прелази у руке другог рода. Ствара се затворени круг. Род живи унутар себе. Он има свој бизнис, своју политику. Делује одређени систем односа.

Већи део становника Таџикистана живи испод границе сиромаштва. Људи се плаше да не изгубе оно што имају, зато и забрањују бракове између разних кланов или родова, тим пре између становника различитих региона. Али ове стереотипе треба разарати, иначе је велики ризик од одумирања нације. А ради тога властима је потребно хитно да спроводе економске реформе, уверена је шеф катедре за филозофију и политикологију Руско-Таџичког универзитета Зарина Диноршоева.

Мада прелазимо на капиталистичке основе економске делатности који култивишу индивидуализам, духовна сфера код нас се трансформише много спорије него економија. И ту се поставља питање колико материјална производња може да утиче на духовну делатност.

Експерти такође истичу да рођачки бракови не само да стварају ризик да се деси демографска касастрофа, већ и јачају клански систем. А то значи да расте опасност од социјалних конфликата између родова.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор