Тадић за одлазак ОХР-а, Бећировић за опстанак

Чланови колегијума оба дома Парламентарне скупштине БиХ у наступу пред Управним одбором Савјета за провођење мира у БиХ изнијели су различита мишљења о останку Канцеларије високог представника у БиХ. За разлику од предсједавајућег Дома народа Огњена Тадића, који је за одлазак ОХР-а из БиХ и моментално затварање Канцеларије високог представника у Брчком, предсједавајући Представничког дома […]

четвртак, јул 7, 2011 / 13:17

Чланови колегијума оба дома Парламентарне скупштине БиХ у наступу пред Управним одбором Савјета за провођење мира у БиХ изнијели су различита мишљења о останку Канцеларије високог представника у БиХ.

За разлику од предсједавајућег Дома народа Огњена Тадића, који је за одлазак ОХР-а из БиХ и моментално затварање Канцеларије високог представника у Брчком, предсједавајући Представничког дома Денис Бећировић сматра да је права срећа што БиХ има и ОХР и међународну заједницу.

Бећировић је новинарима након састанка рекао да у БиХ има неодговорних политичара који би, када не би било међународне заједнице и ОХР-а, "врло брзо вратили БиХ у деведесете године".

Он је навео да у БиХ постоје опструкције у провођењу Дејтонског споразума, које нису од јуче, те да је крајње вријеме да се дође до парламентарне већине и формира Савјета министара БиХ, чиме би био заокружен процес конституисања власти у БиХ.

"Парламентарна већина биће формирана оног тренутка када на цијелој територији БиХ почну да важе исти аршини, ако постоји политичка воља да се дође до извршне власти, а такође потребно је да се сви фокусирају на конкретне проблеме и приоритете БиХ, како би се убрзао њен пут према ЕУ и НАТО", рекао је Бећировић.

Тадић је рекао да је жеља свих чланова колегијума да се на принципима равноправности народа и изборног резултата што прије конституише Савјет министара, те да се преузме одговорност за вршење јавних дужности.

Према његовим ријечима, на састанку су се чули и специфични захтјеви представника међународне заједнице, који су углавном засновани на жељи да се брже и ефикасније иде европским путем, мада се помиње и конструкција "евроатлантски пут", као нешто што би требало слиједити.

"За Републику Српску није спорно питање политичког опредјељења према ЕУ, а што се тиче начина на који се долази до тога, ми у први план истичемо интересе стабилности и мира, равноправниости народа и поштовање Дејтонског мировног споразума, што би, ако би сви радили као што ми радимо, само убрзало пут БиХ ка ЕУ", изјавио је Тадић новинарима.

Он је рекао да је директорима ПИК-, у име Дома народа пренио став да се чека расплет везан за Савјет министара у Представничком дому, те да је нагласио да је Српска још у новембру прошле године била спремна да обави тај посао.

"Наша је основна порука да ако можемо сами, онда морамо наставити сами, ако не, онда морамо сјести и наћи начин како да из свега овога изађе што мање штете", нагласио је Тадић.

ПИК је јуче почео дводневни састанак о главним изазовима са којима ће се БиХ суочити у другој половини ове године, уз посебан осврт на формирање власти на државном нивоу.

Састанак је јуче почео у згради ОХР-а, а конференција за новинаре високог представника у БиХ Валентина Инцка заказана је за данас у 14.00 часова, након завршетка скупа.



Оставите одговор